Śląski Uniwersytet Medyczny tworzy Atlas Porodu 3D dla przyszłych położnych
"Wykorzystanie zaawansowanej technologii trójwymiarowej oraz zaawansowanej animacji do szczegółowego odtworzenia anatomii miednicy oraz przedstawienia procesów porodowych stanowi pionierskie podejście" – wyjaśnił w informacji prasowej kierownik Centrum Kształcenia Zdalnego i Analiz Efektów Edukacyjnych w Śląskim Uniwersytecie Medycznym Przemysław Jędrusik.
Interaktywne przedstawienie porodu umożliwi studentom zdobywanie wiedzy i umiejętności, a także ułatwi wizualizację tego, co dzieje się z ciałem matki i dziecka w jego poszczególnych etapach ciąży.
Jak podaje uczelnia, nowoczesne narzędzie Atlas będzie prezentowało poród prawidłowy w dwóch wymiarach. Pierwszy z nich jest anatomiczny, gdzie pokazane zostaną szczegółowo struktury anatomiczne miednicy kobiety rodzącej oraz ich praca w procesie porodu. Natomiast drugi - położniczy, w którym pokazane zostaną poszczególne fazy porodu oraz praca, jaką musi wykonać niemowlę.
"Włączenie do procesu dydaktycznego nowoczesnych technologii pozwoli studentom położnictwa na zdobycie zaawansowanej wiedzy medycznej, skróci czas podejmowania przez nich decyzji oraz wspomoże rozwijanie automatyzmów" – dodał Jędrusik.
Atlas 3D wyeliminuje także koszty, które do tej pory ponosił student, na potrzebne materiały do nauki. Zdobycie praktycznej, specjalistycznej wiedzy ma się także przyczynić do lepszego przygotowania studentów do wymagań rynku pracy.
Uczelnia planuje również zastosować Atlas Porodu 3D w szkoleniach personelu medycznego, kursach doskonalących oraz jako narzędzie informacyjne dla przyszłych rodziców.
Projekt "Atlas Porodu 3D" został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) w ramach Programu "Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki w latach 2022-2024".
Według SUM, Atlas będzie stanowić również bazę do dalszego rozwoju narzędzia, które w późniejszym czasie zostanie wzbogacone o różne scenariusze porodów nieprawidłowych. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agt/