Jak pozbyć się uciążliwego kataru alergicznego?
Nieżyt nosa, czyli inaczej katar, ma różne przyczyny. Najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym podczas przeziębień oraz grypy, ale również jest jednym z charakterystycznych symptomów alergii. Katar pochodzenia alergicznego może być szczególnie dokuczliwy. Gdy organizm jest wystawiony na działanie alergenu, powstaje nieprawidłowa reakcja immunologiczna, która objawia się między innymi katarem, ale także świądem oczu i ich zaczerwienieniem, łzawieniem, kłopotami z koncentracją, bólami głowy, nadmiernym kichaniem.
Sienny czy alergiczny?
Wyróżniamy zasadniczo dwa typy kataru pochodzenia alergicznego. Pierwszy z nich to katar alergiczny – tym terminem określamy tego rodzaju dolegliwości, które są wywołane kontaktem z alergenami różnego typu – mogą być to pyłki roślin, sierść i naskórek zwierząt, roztocza kurzu domowego. Drugi z nich to katar sienny, który jest odpowiedzią immunologiczną organizmu tylko na alergeny takie jak pyłki roślin, na przykład brzozy, bylicy czy traw. W tym przypadku objawy występują w okresie pylenia tych roślin.
Jakie leki wybrać?
Aby zmniejszyć ryzyko występowania kataru siennego lub alergicznego, należy głównie unikać kontaktu z alergenami, co, niestety, czasami jest dość trudne. Dlatego, aby poprawić jakość życia, najlepiej wybrać skuteczną metodę leczenia. Aktualnie najczęściej wybierane są specjalne leki działające miejscowo, które bazują na takich związkach jak ksylometazolina, anafazolina lub oksymetazolina. Są sprzedawane na ogół bez recepty i dostępne w formie tabletek, kropli do nosa lub sprayów. Ich efekty działania są odczuwalne już po kilku minutach i utrzymują się przez kilka godzin. Także stosowane są leki przeciwhistaminowe, w tym substancja taka jak azelastyna, która jest zaliczana do leków II generacji – w stosunku do tych I generacji nie wywołuje ona uczucia senności i otępienia.
Najlepiej w przypadku problemów z katarem pochodzenia alergicznego wybrać się do lekarza, który będzie mógł przeprowadzić niezbędne badania i przepisać dopasowany lek. Jednak gdy objawy są silne, a wizyta u lekarza umówiona dopiero za kilka dni, warto skorzystać z ogólnodostępnych środków bez recepty, które są do kupienia w każdej aptece.