6 sierpień 2020

ZUS przelał dotąd na Ślasku 555 mln zł postojowego

fot. PAP
Ponad 555 mln zł tzw. postojowego przelał na konta przedsiębiorców i zleceniobiorców z terenu woj. śląskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Łącznie w regionie zrealizowano ponad 283 tys. wypłat postojowego – wynika z danych zakładu.
Koronawirus
śląskie
22191
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Wypłaty wsparcia w postaci świadczenia postojowego ruszyły 15 kwietnia. Jak podała w czwartek regionalna rzeczniczka ZUS dla woj. śląskiego Beata Kopczyńska, Zakład zrealizował 100 proc. wniosków o pierwszą wypłatę oraz 94 proc. wniosków o kolejną wypłatę.

Kopczyńska przypomniała, że dotychczas zleceniobiorcy, by otrzymać świadczenie postojowe, musieli korzystać z pośrednictwa zleceniodawców. Od końca lipca mogą złożyć wniosek samodzielnie: na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS jest dostępny wniosek wniosek o symbolu RSP-CZ o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców, którym złożenia wniosku odmówi zleceniodawca.

Rzeczniczka regionalnego ZUS wskazała, że w Tarczy 4.0 uchwalono zmiany, które wskazują jakie warunki muszą być spełnione, aby zleceniobiorca (także osoba wykonująca umowę agencyjną, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) mógł sam złożyć wniosek o świadczenie postojowe, bez pośrednictwa zleceniodawcy.

To możliwe, m.in. jeżeli umowa zlecenia została zawarta przed 1 kwietnia 2020 r. oraz umowa nie mogła dojść do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej wykonywania z powodu przestoju w prowadzeniu działalności zleceniodawcy w następstwie epidemii

„Dodatkowo ważnym warunkiem wymaganym do otrzymania świadczenia jest także to, aby przychód z umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, czyli dla wniosków składanych w sierpniu nie może on przekraczać kwoty 15 994,41 zł” - dodała Kopczyńska.

Ponadto zleceniobiorcy nie mogą podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Zatem jeśli ktoś ma gdzieś nawet niewielką część etatu i wykonywał umowę zlecenie - w tej sytuacji nie można liczyć na postojowe.

Przepisy nie przewidują możliwości składania wniosków za okres wstecz. W tej sytuacji nie można składać wniosku o postojowe uwzględniającego przychody za kwiecień czy maj. Gdy wniosek będzie składany w sierpniu, to powinien w nim być wykazany przychód zleceniobiorcy z wykonywania umowy osiągnięty w lipcu, a gdy będzie składany we wrześniu – to z sierpnia.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ dym/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
22191
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2020-11-27 19:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-27 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-28 17:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-12-01 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany