Zakaz wstępu do Rezerwatu Łężczok i na Polder Buków z powodu ptasiej grypy
Jak przekazały we wtorek służby wojewody, szczegóły zostaną przekazane w środę po południu na konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
"W ostatnich dniach służby weterynaryjne wraz z leśnikami Lasów Państwowych stale monitorowali teren Rezerwatu Łężczok oraz Polderu Buków, gdzie pojawiały się padłe dzikie ptaki (mewy śmieszki)" – podano w informacji urzędu.
"W pobranych próbach Państwowy Instytut Weterynaryjny zidentyfikował wirus wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1. Po otrzymaniu wyników badań wojewoda śląski zwołał natychmiast wojewódzki sztab kryzysowy, na którym zapadła decyzja m.in. o czasowym zakazie wstępu zwiedzających na teren rezerwatu Łężczok i Polderu Buków" – zaznaczono.
Ptasia grypa H5N1 po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r. Od tego czasu występowała u zwierząt stosunkowo rzadko. W 2022 r. po raz pierwszy wywołała największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię - na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie i hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.
Rezerwat Łężczok w pobliżu Raciborza obejmuje zespół średniowiecznych stawów rybackich. Jest jednym z najcenniejszych miejsc w Polsce pod względem ornitologicznym. Bytuje tu ponad 50 proc. gatunków ptaków żyjących w Polsce – ponad 190 gatunków, z czego 115 to gatunki lęgowe.
Polder Buków to suchy zbiornik przeciwpowodziowy w pobliżu Raciborza, którego pojemność powodziowa wód rzeki Odry to 57 mln m sześc. Obecnie współpracuje z nowszym suchym zbiornikiem Racibórz Dolny o rezerwie powodziowej 140 mln m sześc.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ jann/
