reklama
kategoria: Zdrowie
15 kwiecień 2025

W Szpitalu Kolejowym jaklo jedynym na świecie laserowe operacje łączone zaćmy

zdjęcie: W Szpitalu Kolejowym jaklo jedynym na świecie laserowe operacje łączone zaćmy / v48893168
v48893168
W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach jako jedynym na świecie przeprowadzane są zabiegi wykorzystujące laser do wycinania soczewki w leczeniu zaćmy, połączony z przeszczepem rogówki - poinformowała we wtorek placówka.
REKLAMA

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy na świecie laserowa technika stosowana jest do usunięcia zaćmy, przeszczepu rogówki oraz wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej. Poierwszy zabieg został zrealizowany przez dr. n. med. Bogumiła Wowrę pod okiem prof. Edwarda Wylęgały.

"To nie jest całkowicie nowa technika, raczej jej kontynuacja. Zespół, który przez lata wprowadzał innowacje w chirurgii laserowej, teraz poszedł o krok dalej, łącząc leczenie zaćmy z przeszczepem rogówki" – powiedział PAP kierownik oddziału klinicznego okulistyki prof. Wylęgała. "Jestem dumny, że to właśnie w naszym ośrodku udało się wdrożyć tę nowatorską metodę. To kolejny etap wprowadzania zaawansowanych technologii do chirurgii okulistycznej" - dodał.

Kluczowym elementem zabiegu jest zastosowanie lasera do precyzyjnego wykonania okrągłego cięcia przedniej torebki soczewki w trakcie operacji usunięcia zaćmy. Tradycyjnie cięcie to wykonywane było ręcznie, co niosło ze sobą większe ryzyko powikłań.

"To technologia, która pozwala na szybsze, bezpieczniejsze i dokładniejsze przeprowadzenie operacji. Dla pacjentów oznacza to większe bezpieczeństwo i lepszą jakość widzenia" - podkreślił prof. Wylęgała.

"Dotychczas kapsułoreksja była momentem, który mógł wiązać się z powikłaniami, takimi jak rozerwanie torby soczewki czy przepuklina szklista. Zastosowanie lasera nie tylko przyspiesza ten etap, ale także zabezpiecza brzegi torby, co czyni ją odporniejszą na naprężenia mechaniczne. To z kolei wpływa na mniejszą liczbę powikłań i większe bezpieczeństwo pacjenta" – dodał dr Bogumił Wowra, starszy asystent w Klinice Okulistyki.

Pierwszy zabieg przeprowadzono u starszej pacjentki z poważnym uszkodzeniem rogówki spowodowanym dystrofią Fuksa – rzadką chorobą, która powoduje obrzęk rogówki i zaburza ostrość widzenia. Dodatkowo cierpiała ona na zaawansowaną zaćmę, co sprawiało, że widziała tylko zamglone kształty i nie była w stanie rozpoznać twarzy ani czytać.

"Dzięki zastosowanej innowacyjnej technice, pacjentka odzyskała zdolność rozpoznawania twarzy, widzenia kolorów i samodzielnego poruszania się, co wcześniej było niemożliwe" - wyjaśnił prof. Wylęgała.

Dr Wowra nie ukrywał, że choć pierwsza operacja była wyjątkowym wyzwaniem, to stres związany z nowym zabiegiem był dla niego przede wszystkim motywacją. "W chirurgii, jak w pilotażu, kluczowa jest koncentracja i odpowiednie przygotowanie. Sam zabieg trwa bardzo krótko, ale cała procedura przygotowawcza – od kwalifikacji pacjenta po kalibrację sprzętu – wymaga dużej precyzji i czasu" – powiedział.

Dotychczas w tym ośrodku wykonano już 10 takich operacji. Zespół ma nadzieję, że liczba przeprowadzonych zabiegów będzie rosła, a technologia zyska szersze zastosowanie. "Planujemy przeprowadzać około 100 takich operacji rocznie, ale mamy nadzieję, że wkrótce zabieg będzie dostępny także w innych ośrodkach na świecie" – dodał prof. Wylęgała.

Choroba, którą miała pacjentka, jest stosunkowo rzadka. W Polsce około 5 proc. pacjentów z zaćmą zmaga się z dodatkowymi problemami związanymi z chorobami rogówki, takimi jak dystrofia Fuksa. Jest to schorzenie, które sprawia, że leczenie wymaga wyjątkowej precyzji i zastosowania nowoczesnych technologii.

Ośrodek w Katowicach, wykonując rocznie ponad 200 przeszczepów rogówki, jest jednym z nielicznych w kraju specjalizujących się w tego typu skomplikowanych operacjach.(PAP)

jms/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
12.9°C
wschód słońca: 05:26
zachód słońca: 19:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2025-04-26 16:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 18:30
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-26 18:30
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany