23 listopad 2022

Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom

zdjęcie: Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom / pixabay/4932632
Rozpoczynająca się akcja „Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom” to projekt edukacyjny skierowany do 150 nauczycieli i 20 tysięcy uczniów 150 szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HIV. Środki na realizację projektu Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział Śląsk otrzymało w ramach grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci. To ważna kampania. W 2021 roku nie stwierdzono w województwie śląskim ani jednego zakażenia HIV! Może to świadczyć nie tyle o braku zakażeń, ile o tym, że o wiele za mało osób zrobiło test.
REKLAMA
Projekt rozpocznie szkolenie dla nauczycieli. Ma ono przygotować pedagogów do prowadzenia lekcji, na których młodzież dowie się, w jaki sposób można się zakazić, jak zakażeniom zapobiegać, a przede wszystkim – że HIV to nie wyrok, a na pewno nie powód do dyskryminacji.

Kolejny etap to konkurs dla nauczycieli na najciekawszy scenariusz takiej lekcji. Następny – umieszczenie relacji z niej na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych każdej ze szkół biorących udział w akcji.

Z badań wynika, że świadomość HIV i AIDS jest bardzo niska wśród młodzieży i młodych dorosłych. Deficyt informacji odnosi się do rozpoznawania ryzyka w sytuacjach codziennych, diagnozowania HIV oraz leczenia. Niezadowalający jest poziom wiedzy Polaków o tym, że np. wspólne spożywanie posiłków, czy korzystanie z jednej toalety nie powodują zakażenia – mówi Beata Kempa, koordynator projektu.

Dlatego trzeba nieustannie przypominać o HIV wszystkim, poczynając od młodzieży, bo czym skorupka za młodu nasiąknie,…. Wierzę, że dzięki mediom społecznościowym dotrzemy z informacją do jeszcze większej grupy osób niż uczniowie 150 szkół, w których odbędą się zajęcia.

Przed pandemią COVID-19 województwo śląskie było w czołówce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń HIV. W rekordowym dotychczas roku 2019 na Śląsku odnotowano 233 takie przypadki, co stanowiło niemal 15% w skali kraju. Jednak w 2020 roku liczba nowo wykrytych zakażeń spadła w województwie do 46 (5,5%), aby w 2021 osiągnąć… 0.

Obawiam się, że taki wynik możemy zawdzięczać nie tyle spadkowi zakażeń na Śląsku, ile niskiej liczbie wykonywanych testów. Tym bardziej, że ogólna liczba przypadków HIV w Polsce rośnie, a rok 2022 jest niestety rekordowy pod tym względem. Wierzę, że dzięki działaniom podejmowanym przez PTH Śląsk wzrośnie wśród młodzieży świadomość profilaktyki HIV i zwiększy się liczba badań w tym kierunku. To bardzo istotne, ponieważ dziś z tym wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko seropozytywna osoba wie o swoim statusie i korzysta z bezpłatnego, nowoczesnego leczenia – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
-1.4°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 16:40
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-02-04 10:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 12:30
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 15:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany