25 marzec 2020

Katowice: Pacjenci z bólem zębów będą przyjmowani w Dębowej 105

fot. nadesłane
Na czas zagrożenia epidemiologicznego wirusem SARS-CoV-2, niemal wszystkie gabinety stomatologiczne w województwie śląskim zostały zamknięte do odwołania. Codziennie w mediach społecznościowych pojawia się kilkadziesiąt wpisów z zapytaniem: „gdzie do dentysty z bólem zęba?”. Od 25 marca (tj. środy) do pracy wracają stomatolodzy z gabinetów Dębowa 105 w Katowicach. – Przez ostatnie dni pracowaliśmy nad wdrożeniem specjalnych procedur, które pozwolą nam zmaksymalizować bezpieczeństwo przyjęć pacjentów w naszej placówce – informuje dr n. med. Jacek Bednarski.
Koronawirus
śląskie
8252
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Z pomocy stomatologicznej w gabinetach D105 będą mogli skorzystać pacjenci, którzy takiej pomocy potrzebują w wyniku odczuwanego bólu czy też stanu zapalnego w jamie ustnej. Nadal do odwołania nie będą realizowane planowane zabiegi, np. z zakresu higienizacji i stomatologii estetycznej. Wizyty będą umawiane tylko i wyłącznie na podstawie wywiadu telefonicznego (tel. +48 530 333 345 lub +48 666 019 000). Po rozmowie z pacjentem stomatolodzy będą podejmowali decyzję, czy dany pacjent wymaga pilnej interwencji.

Ponadto, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju i zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, nie będziemy przyjmowali pacjentów z tak zwanych grup podwyższonego ryzyka. Chodzi np. o pacjentów z chorobami współistniejącymi typu cukrzyca, chorobami układu oddechowego, z nadciśnieniem tętniczym oraz pacjentów immunoniekompetentnych – tłumaczy dr Jacek Bednarski.

Pacjenci, którzy po rozmowie telefonicznej zostaną wstępnie przyjęci na wizytę stomatologiczną, przed wejściem do gabinetu poddani zostaną jeszcze badaniu termometrem bezdotykowym oraz będą musieli wypełnić kwestionariusz epidemiologiczny. Ruch w placówce zostanie ograniczony, pacjenci będą separowani, tak aby nie mieli ze sobą styczności. Ponadto po każdej wizycie gabinety będą dezynfekowane (w D105 znajduje się sześć gabinetów stomatologicznych, w placówce będzie przebywał jeden pacjent, personel będzie miał czas na bieżącą dezynfekcję stanowisk). Zgodnie z zaleceniami, personel medyczny w gabinetach będzie zabezpieczony i wyposażony w zestawy ochraniające drogi oddechowe (maski o standardzie Filtering Face Piece 2), oczy (gogle lub przyłbice), ręce (rękawiczki zabiegowe) oraz całe ciało (fartuchy medyczne z długimi rękawami oraz jednorazowymi czepkami). Stomatolodzy wraz ze współpracownikami będą pracowali w dwóch czteroosobowych zespołach.

Podjęliśmy wszystkie możliwe działania i środki, aby móc bezpiecznie ponownie przyjmować pacjentów. Jesteśmy lekarzami, nie jesteśmy w stanie obojętnie przechodzić wobec ludzi w obecnej sytuacji. Co ma zrobić np. pacjentka w ciąży, której w trzecim trymestrze wyżyna się tzw. „ósemka”, która powoduje stan ropny? Są pacjenci, którzy naprawdę nie mogą czekać z wizytą do zakończenia kryzysu epidemiologicznego. Jednocześnie prosimy pacjentów, którzy nie wymagają pilnego leczenia stomatologicznego, o stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi dentysta.

Pacjenci ze wskazaniem do wizyty będą przyjmowani w gabinetach D105 od poniedziałku do czwartku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
8252
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2020-10-11 17:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-22 19:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-08 15:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 16:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany