reklama
kategoria: Zdrowie
25 wrzesień 2024

Chcemy, aby na Śląsku powstało centrum wsparcia dla osób z rozszczepem kręgosłupa

zdjęcie: Chcemy, aby na Śląsku powstało centrum wsparcia dla osób z rozszczepem kręgosłupa / v24628442
v24628442
Specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka oraz Fundacja Spina dążą do utworzenia na Śląsku centrum wsparcia dla pacjentów z rozszczepem kręgosłupa. Ośrodek miałby zapewniać kompleksową opiekę specjalistów oraz wsparcie w budowaniu samodzielności i integracji pacjentów.
REKLAMA

"Dążymy do powstania centrum wsparcia dla osób z rozszczepem kręgosłupa. Chodzi o to, aby w ramach takiego ośrodka byli wszyscy specjaliści, którzy leczą powikłania tych wad" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej kierownik Oddziału Chirurgii i Urologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach prof. Tomasz Koszutski.

W tym momencie rodzice wraz ze swoimi dziećmi muszą chodzić od jednego specjalisty do drugiego. W centrum do dyspozycji małych pacjentów na miejscu byliby m.in. urolog, ortopeda czy neurochirurg. Dostępne byłoby też wsparcie psychologiczne dla rodzin chorych dzieci.

"Chcielibyśmy, żeby takie centrum było stworzone według zasad rekomendowanych przez Europejską Agencję Zdrowia. Na ten moment szukamy miejsca. Chcemy zrewitalizować jakiś budynek, który mógłby dać możliwość wieloprofilowego prowadzenia treningów z pacjentem" - wyjaśniła prezes Fundacji Spina Dominika Madaj-Solberg.

Centrum byłoby także miejscem, w którym pacjenci uczą się samodzielności. Budynek składałby się z 7-9 mieszkań, gdzie osoby niepełnosprawne mogłyby funkcjonować z większą lub mniejszą pomocą. Celem centrum jest także integracja dzieci i budowanie samoświadomości.

"Rozmowy o powstaniu centrum są prowadzone we współpracy ze specjalnym ośrodkiem skandynawskim, ze sponsorami i z Urzędem Miasta Katowice. Szukamy odpowiedniego miejsca" - podkreśliła prezes fundacji. "Nie ma jeszcze realnej daty powstania takiego centrum" - dodała.

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa, która polega na niepełnym zamknięciu kanału kręgowego. Powstaje ona u dziecka już ok. 3. tygodnia życia płodowego. Powikłania po rozszczepie kręgosłupa mogą być różnorodne i zależą od stopnia i lokalizacji wady. Najczęstsze z nich to: problemy z poruszaniem się, zaburzenia czucia, problemy z układem moczowym i trawiennym, wodogłowie czy problemy ortopedyczne.

Jak podkreślają specjaliści, z wadami można żyć w zależności od tego, czy pacjenci mają dostęp m.in. do dobrego sprzętu ortopedycznego, dobrego typu zastawki mózgowej, która redukuje wodogłowie, a także wózka inwalidzkiego.

"Jest to choroba rzadka, chociaż najczęściej występująca, jeśli chodzi o choroby rzadkie. Około 100 osób rocznie w Polsce rodzi się z wadą rozszczepu kręgosłupa. Szacuje się, że około kilka tysięcy osób z tą wadą mamy w kraju. Polska jest także jednym z krajów Unii Europejskiej, gdzie ta wada najczęściej występuje" - wyjaśniła Madaj-Solberg.

W sobotę w gościnnej auli Uniwersytetu SWPS w Katowicach odbędzie się konferencja pt. "Mózg – centrum dowodzenia. Neurodiagnostyka, neuroleczenie, neurorehabilitacja osób z rozszczepem kręgosłupa".

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Śląski Uniwersytet Medyczny, Prezydent Katowic Marcin Krupa, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec oraz International Federation for Spina Bifida and Hydrocephalus (Międzynarodowa Federacja Rozszczepu Kręgosłupa i Wodogłowia).(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
6.4°C
wschód słońca: 05:58
zachód słońca: 19:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2025-04-10 19:00
miejsce
Scena54 by FEIIM, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-10 19:00
miejsce
Scena Gliwicka 120, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-11 17:00
miejsce
Międzynarodowe Centrum Kongresowe,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-11 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany