Szpital bonifratrów rozpoczyna modernizację za ponad 40 mln zł
Według przedstawicieli szpitala to największa inwestycja od czasu odzyskania w 2009 r. szpitala przez zakon.
W czwartek Bonifraterskie Centrum Medyczne podpisało umowę z firmą Adamietz, która do wiosny 2026 r. wykona przebudowę bloku operacyjnego, centralnej sterylizatorni, części I piętra w budynkach B i C, części piwnicy w budynku C i inne prace modernizacyjne.
Prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Jacek Graliński mówił podczas podpisywania umowy, że służący pacjentom od lat szpital wymagał poprawy komfortu i bezpieczeństwa.
"Dlatego ta inwestycja: zbudowania w zasadzie na nowo sal operacyjnych, odnowienia całego szpitala, dania większej przestrzeni do pobytu pacjentów, zapewnienia opieki dla osób odwiedzających, ale też skupienia uwagi na jakości warunków pracy naszych pracowników" - zaznaczył Graliński.
Dyrektor szpitala Mariusz Grochowski uściślił, że dotąd w placówce działały trzy sale operacyjne. teraz będą cztery, w tym jedna robotyczna. Planowany jest robot dla ginekologii pod kątem wykonywania zabiegów onkologicznych. Powstaną nowa centralna sterylizatornia, pracownia endoskopii, sala konferencyjna i nowe windy.
"Chcemy, żeby wszystko co zostanie zrobione, przygotowało szpital do funkcjonowania na najwyższym poziomie - dla dobra pacjentów" - podkreślił Grochowski.
Zapowiedział, że prace remontowe rozpoczną się od razu po podpisaniu umowy. Szpital będzie pracował nieprzerwanie. Oddziały będą przyjmowały pacjentów w trybie pilnym i planowym. Blok operacyjny nie zostanie wyłączony z użytkowania na dłużej niż kilka dni. Odbiory inwestycji planowane są na II kwartał 2026 r.
Przeor konwentu zakonu bonifratrów w Katowicach brat Sadok Snopek przypomniał, że nazwa zakonu w tłumaczeniu z łacińskiego oznacza: dobrzy bracia.
"Dlatego dobrzy, że chcemy świadczyć dobro dla potrzebujących, dla chorych. Zakon od strony medycznej działa w Polsce ponad 400 lat, bo tam gdzie docierał na tereny Polski, od razu zakładał szpital - zgodnie ze swoim charyzmatem" - wskazał br. Sadok. "W Katowicach jesteśmy obecni 150 lat. Jesteśmy najstarszym działającym szpitalem w Katowicach. 150 lat to piękny jubileusz, ale też 150 lat rozwoju. I jesteśmy właśnie na tym etapie dlatego, że zawsze chcemy świadczyć dobro na najwyższym poziomie" - podkreślił zakonnik.
Założony w 1874 r. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach jest najbardziej znany z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Pododdziałem Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej.
Szpital prowadzi też oddziały: Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Ortopedii dla Dzieci, Neonatologiczny, Chorób Wewnętrznych, a także poradnie specjalistyczne, hospicjum perinatalne i Oddział Medycyny Paliatywnej.
Katowicki Szpital bonifratrów należy do sieci zarządzanej przez Bonifraterskie Centrum Medyczne, spółkę powołaną przez zakon bonifratrów w 2022 r.(PAP)
mtb/ joz/
