17 listopad 2022

Przed nami 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE!

zdjęcie: Przed nami 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE! / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Już tylko kilka tygodni dzieli nas od kolejnej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Po wyjątkowej odsłonie zeszłorocznej, przeprowadzonej po części w plenerze, a po części w przestrzeni online, nadszedł czas na powrót do gmachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK). To właśnie tam, 4 i 5 grudnia – w niedzielę i poniedziałek, organizatorzy ponownie postarają się pokazać, że nauka to z jednej strony wspaniały sposób spędzania czasu, a z drugiej – przemożna siła, dzięki której świat, choć tak wymagający, zwłaszcza teraz, może stać się miejscem lepszym i przyjaźniejszym. Nie zabraknie również uroczystej gali otwarcia: w przededniu wydarzeń w MCK, czyli w sobotę 3 grudnia, organizatorzy zapraszają do chorzowskiego Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.
REKLAMA
FN KATOWICE to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie – pięć dotychczasowych edycji zobaczyło z bliska 185 tysięcy osób. Co roku na program festiwalu składają się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona jest na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Festiwal odbywa się  w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – to właśnie tam przeprowadzono pierwsze cztery odsłony ŚFN. Niestety niepewność wynikająca z pandemicznej rzeczywistości wpłynęła na zmianę lokalizacji piątej edycji ŚFN KATOWICE – w 2021 roku przygotowano festiwal w zupełnie nowej formule, aranżując Miasto Nauki nad rzeką Rawą. W tym roku Festiwal wraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego – szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się od 3 do 5 grudnia. Będzie ona jednym z najważniejszych wydarzeń w ramach przygotowań stolicy województwa śląskiego do pełnienia funkcji Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024 - ten prestiżowy tytuł przyznało Katowicom Stowarzyszenie EuroScience. 

Przed nami już szósta edycja regionalnego święta nauki w Katowicach. Cieszę się, że główna przestrzeń festiwalowa znajdzie się ponownie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale jestem przekonany, że przyszłością dla tego festiwalu jest wykorzystanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Popularyzacja nauki, która przecież jest dla każdego, tak jak i ten festiwal to dla nas ważne przesłanie. Festiwal jest dla każdego - dla grup szkolnych, dla rodzin, dla dzieci, dorosłych i seniorów - każdy na festiwalu znajdzie coś dla siebie. Takie wydarzenia są szczególnie ważne dla tych, którzy stoją przed wyborem "co dalej?, jaką wybrać ścieżkę kariery?", ale też dla tych, którzy być może chcą w swoim życiu coś zmienić. Szereg wykładów, warsztatów  i przede wszystkim spotkań to wyjątkowe możliwości jakie daje Śląski Festiwal Nauki, który gromadzi ludzi reprezentujących wiele dziedzin w jednym miejscu i czasie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Śląski Festiwal Nauki jest członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany. ŚFN został wyróżniony „Złotą różą”, czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020 organizowanym przez serwis „Nauka w Polsce” PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także został laureatem nagrody SuperMarka – Śląskie przyznawanej przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Bieżące informacje dotyczące 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki

Zapisy na aktywności

Zapisz się na wybrane aktywności festiwalowe, które tego wymagają (wybrane wykłady i warsztaty, które mają ograniczoną liczbę miejsc).

Rejestracja na festiwalowe aktywności wymagające wcześniejszych zapisów jest już aktywna. Wybór jest szeroki, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie!
  • Przypominamy – udział jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na wydarzenie i pobrania indywidualnej wejściówki do MCK na 4–5 grudnia: https://6sfn.systemcoffee.pl. 
  • Ponadto o tej samej porze rusza rejestracja dla grup zorganizowanych i szkół (wejściówki na wydarzenie do MCK 5 grudnia). 
  • Zobacz, jakie aktywności w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE przygotowaliśmy: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/aktywnosci. 
  • Szczegóły dot. wszystkich rodzajów rejestracji znajdziesz na stronie: https://slaskifestiwalnauki.pl/ogloszenie-programu... 
  • Przyjdź na 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE w dniach 3–5 grudnia 2022 r.  
  • Śląski Festiwal Nauki KATOWICE i Expo Festiwali Nauki dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki
 Link do FB: https://www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice/posts/pfbid0ccsGrRrxvL9G58VU51iwVeW9HKD4tMrM2T56CdWPC7ZxQbbLbf7ugoNtH2XxcFx5l
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
-11.4°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 16:47
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 16:30
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany