Ogólnopolski dzień edukacyjny Udar Mózgu- To nie wyrok
Celem ogólnopolskiego dnia „Udar Mózgu – To nie wyrok” jest przedstawienie nowoczesnego i kompleksowego podejścia do tematyki profilaktyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów po udarach mózgu. Przez cały dzień, podczas dwóch równoległych sesji doświadczeniami wymieniać się będą specjaliści z zakresu neurologii, rehabilitacji farmakologii klinicznej i psychologii. W tym samym czasie pacjenci i ich rodzinny oraz osoby zdrowe będą mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, podczas których dowiedzą się jak zapobiegać udarom, a osoby, których ta choroba dotknęła, otrzymają praktyczne informacji z zakresu rehabilitacji i psychologii.
Kto weźmie udział w spotkaniu?
W spotkaniu wezmą udział wybitni Polscy specjaliści w tym m.in. prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska – Przewodnicząca Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, prof. UMK dr hab. n. med. Grzegorz Grześk –konsultant wojewódzki w dziedzinie farmakologii kliniczne,j dr Maciej Krawczyk – Kierownik Zespołu Fizjoterapii II Kliniki Neurologii, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Barbara Cybulska – Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
"Warsztaty to kolejna inicjatywa naszego Stowarzyszenia, na które serdecznie zapraszamy przedstawicieli pracowników służby zdrowia, pacjentów i ich rodzin oraz wszystkich zainteresowanych tematyką udarów. Rzadko się zdarza zgromadzić tylu wybitnych specjalistów różnych dziedzin w jednym miejscu, dlatego gorąco zachęcamy do aktywnego uczestnictwa" – powiedział mgr Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie.
Polacy o chorobach siatkówki oka
Podczas konferencji zostaną przedstawione najnowsze wyniki badań społecznych nt świadomości udarów mózgu, przeprowadzonych przez instytut badawczy TNS Polska.
Pomimo, że udar mózgu dla większości Polaków kojarzy się z ciężką chorobą (16%), paraliżem (15%) lub wprost z krwotokiem do mózgu (20%), to blisko co piąty Polak (19%) nie wie, na czym może on polega. Umiemy natomiast wskazać najbardziej widoczne objawy wystąpienia udaru mózgu – (blisko) połowa wymienia utratę przytomności, zaburzenia mowy oraz uczucie drętwienia. Nieco gorzej jest przy ocenie konsekwencji udarów. Największa grupa Polaków wymienia najczęściej ograniczenie sprawności oraz zaburzenia mowy i widzenia jako konsekwencje udaru mózgu, lecz 34% badanych wymieniło także jako konsekwencje odpowiedzi nieprawidłowe (jak omdlenia, utrata zapachu czy krwotok z nosa) co wskazuje na dość sporą skalę albo niewiedzy, albo braku pewności co do posiadanej wiedzy.
Trudne życie po udarze
Na spotkaniu zaprezentowane zostaną także badania jakościowe przeprowadzone przez instytut Cegedim Group, których celem było zbadanie społecznych i ekonomicznych kosztów choroby wśród osób po udarze i ich opiekunów.
„Z badania wyłonił się obraz pacjentów i ich najbliższych, którzy w pewien sposób zostają pozostawieni sami w sobie w „zarządzaniu” chorobą. Otrzymają niezbędną pomoc lekarską i finansową, ale tylko jeśli sami się po nią zgłoszą, co potwierdza niestety codzienna praktyka naszego Stowarzyszenia i kontakty z pacjentami" – mówi dr n. med. Mariusz Baumgart z Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów Mózgu.
"To jednak wymaga wiedzy i informacji o dalszym leczeniu czy rehabilitacji pacjenta jak i samej chorobie. Brak informacji oraz odnalezienia się w nowym świcie po udarze sprawia, że koszty emocjonalne i społeczne przebytego udaru są ogromne, prowadząc do wycieńczenia fizycznego i psychicznego zarówno pacjentów i ich rodzin" – dodaje dr n. med. Mariusz Baumgart.
Ponadto także pacjenci i ich opiekunowie mają bardzo niską świadomość nt. udarów mózgu w tym przede wszystkim leczenia, rehabilitacji i partycypacji Państwa w kosztach opieki nad pacjentem. Opieka nad pacjentem po udarze mózgu to także wielkie obciążenie finansowe i psychiczne dla opiekunów, którymi najczęściej jest najbliższa rodzina. Jednym z powodów ponoszenie tak wysokich kosztów jest brak wiedzy nt. możliwości wsparcia ze strony Państwa, która jest dostępna, lecz nie wszyscy o tym wiedzą.
Konferencja dydaktyczna i warsztaty „Udar mózgu - to nie wyrok” odbędą się dnia 16 września 2013 przy ulicy Jagiellońskiej 13-15 w Bydgoszczy w Auli A i B Collegium Medicum od godziny 9:30.
Konferencję wspierają - Rafał Bruski Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Ewa Mes Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Radni Urzędu Miasta Bydgoszczy, Aleksandra Poeplau - Pełnomocnik Wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych Pani oraz studenci Collegium Medicum.