7 lipiec 2020

Eric Assous "Diabelski młyn"

kupbilecik24.pl / Eric Assous "Diabelski młyn"
Zapraszamy 26 lipca 2020 roku do Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11.
Koronawirus
śląskie
16940
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
data: 2020-07-26 19:00
miejsce: Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
bilety: KUP BILET
 

Eric Assous - DIABELSKI MŁYN (Les montagnes russes) - komedia

przekład: Barbara Grzegorzewska
reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne: Andrzej Dopierała
kostiumy: Ewa Dopierała
światło: Maria Machowska / Sergiusz Brożek
ścieżka dźwiękowa: Mirek Witek

obsada:
Ona - Agnieszka Radzikowska
On - Andrzej Dopierała

Podstarzały słomiany wdowiec, poznaje w barze młodą dziewczynę i zaprasza ją do domu. Banalne? Jak mówi bohaterka sztuki - wielu się rozpozna. "Diabelski młyn" Erica Assousa w Teatrze Bez Sceny, kręci się naprawdę szybko. To zaproszenie do szaleńczej, teatralnej jazdy na skrzyżowaniu komedii i tragikomedii, farsy i tragifarsy, dramatu i melodramatu. W tej komedii ludzkich słabości i śmieszności, do samego końca nic nie będzie oczywiste. Jak na diabelskim młynie w lunaparku, wznosić się będziemy ze ściśniętym żołądkiem w górę, by po chwili z zapartym tchem, opadać w dół, ku oczyszczającemu śmiechowi i łzom wzruszenia. Zdrada? Zemsta? Szantaż? Manipulacja? A może coś całkiem innego?

RECENZENCI O SPEKTAKLU
Monika Adamczyk, Dziennik Teatralny
"Sezon teatralny na Śląsku zakończył się mocnym akcentem, przyćmiewającym ostatnie wydarzenia dramatyczne. Urzekające piękno wykonania "Diabelskiego młyna" pokazuje, że nawet przy pomocy niewielu osób, niewielkim nakładem środków, używając nader ograniczonego zaplecza technicznego oraz scenograficznego - można pokazywać wielki teatr i sztukę przez duże Sz."
"Jak rzadko przemawia do widza słowo, aktorski gest, niebanalne rozwiązania konstrukcyjne."
"To, co z początku wydawało się jedynie lekką, nieco nudną historyjką, staje się przykrywką dla stawiania ważnych, nieprzemijających pytań. "
"Dopierała i Radzikowska, nie stroniąc (…) od pikanterii, potrafią balansować na cienkiej linii między finezyjnym żartem a prymitywną farsą z gracją prawdziwej baletnicy, bawiąc się z widzami wariacjami z podtekstem erotycznym (...) dają pokaz prawdziwej sztuki aktorskiej, podkreślając wciąż na nowo, ile znaczy świetny warsztat i przygotowanie kreacji dopracowanej w najmniejszym szczególe."
"Teatrowi Bez Sceny wypada przypisać jeszcze jedną zasługę - przywracanie wiary w ambitną i niezależną sztukę dramatyczną."

Monika Gorzelak, Dziennik Teatralny, Katowice, 04 lipca 2012
"Diabelski młyn" w wydaniu tego duetu urasta do rangi sztuki diabelskiej. Diabeł nie tylko tkwi tu w szczegółach, ale między słowami - autora (Eric Assous) i reżysera sztuki (Andrzej Dopierała). Po raz kolejny teatr odbiera mowę… Assous nie ustępuje mistrzowi farsy - Rayowi Cooneyowi, (autorowi Maydaya). Zarówno Dopierała jak i Radzikowska świetnie wydobywają komizm sytuacyjny i grę słów ze sztuki Francuza, ale tekst u Dopierały to "tylko" pretekst. Dzieją się tu rzeczy znacznie ciekawsze, wykraczające poza komizm fabuły i języka.
"Diabelski młyn", ot sytuacyjna komedyjka, jest bardziej niż wyrafinowany i kompletnie nieprzewidywalny
(...) to kawałek życia - między słowami. Teatr, po prostu. Dla pozytywnie zakręconych.
"Między Dopierałą a Radzikowską istnieje rodzaj scenicznego porozumienia, teatralnej chemii i wariactwa. Jest napięcie, są sympatia, czułość i humor sytuacyjny."
"Humoreska, makabreska, moralitet (...)? Dla każdego, coś innego."

Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
 
Diabelski Młyn - Teatr Bez Sceny
artyści:
Aktorzy Teatru Bez Sceny
Spektakl jest historią podstarzałego słomianego wdowca, który poznaje w barze młodą dziewczynę i pod nieobecność żony zaprasza ją do domu. "Diabelski Młyn" Erica Assousa w interpretacji Teatru Bez Sceny kręci się naprawdę szybko. To zaproszenie do szaleńczej, teatralnej jazdy na skrzyżowaniu komedii i tragikomedii, farsy i tragifarsy, dramatu i melodramatu. W tej komedii ludzkich słabości i śmieszności, do samego końca nic nie będzie oczywiste. Jak na diabelskim młynie w lunaparku, wznosić się będziemy ze ściśniętym żołądkiem w górę, by po chwili z zapartym tchem, opadać w dół, ku oczyszczającemu śmiechowi i łzom wzruszenia. Zdrada? Zemsta? Szantaż? Manipulacja? A może coś całkiem innego? Bilety do nabycia na: KupBilecik.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
16940
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2020-10-04 20:00
miejsce
Klub Pomarańcza, Katowice,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-06 19:00
miejsce
klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-10 20:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany