8 listopad 2023

Znaleźli blisko 36 tys. sztuk nielegalnych papierosów w walizkach Angolczyka

zdjęcie: Znaleźli blisko 36 tys. sztuk nielegalnych papierosów w walizkach Angolczyka / pixabay/627506
Funkcjonariusze ze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas przeprowadzania rutynowej kontroli bagażu na lotnisku w Pyrzowicach, wykryli w bagażach obywatela Republiki Angoli blisko 36 tys. sztuk nielegalnych papierosów.
REKLAMA

Mundurowi podczas kontroli na lotnisku w Pyrzowicach znaleźli w bagażu podróżnym z Frankfurtu do Katowic blisko 36 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Walizki należały do do obywatela Republiki Angoli, który przeszedł zielonym pasem "nic do oclenia".

"Podczas kontroli Angolczyk tłumaczył się, że kupił papierosy w Luandzie w supermarkiecie i zamierzał je sprzedać przypadkowym osobom na targowisku w Polsce" - poinformowała w środę Anna Hanke-Hetmaniok z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak dodała, gdyby towar trafił do sprzedaży, budżet państwa poniósłby straty w wysokości niemal 44 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków.

Postępowanie w sprawie Angolczyka poprowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach.

Śląska KAS przypomina, że kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
-2°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 09:00
miejsce
Szkoła Podstawowa nr 11 z...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany