29 marzec 2022

Antonow An-124 ukraińskiego operatora przywiózł do Katowic 110 ton pomocy dla Ukrainy

fot. PAP
Antonow An-124 Rusłan ukraińskiego operatora Antonov Airlines przywiózł we wtorek wieczorem na katowickie lotnisko 110 ton pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Ukrainy – poinformowali przedstawiciele lotniska. Dotąd pomoc przywoziły tam mniejsze maszyny.
REKLAMA

„Do KTW dotarł kolejny transport humanitarny dla mieszkańców Ukrainy, którzy mierzą się z rosyjską barbarzyńską agresją zbrojną. Z magazynów UNICEF w Szardży przyleciało 110 ton wsparcia, m.in. koce i łóżka polowe. Rejs obsłużył Antonow An-124 Rusłan, należący do ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines” – przekazał Piotr Adamczyk z Katowice Airport.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę na katowickim lotnisku wykonywane są m.in. specjalne operacje lotnicze. Organizacja Narodów Zjednoczonych 12 marca uruchomiła do lotniska Katowice most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

W ramach Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme - WFP), który jest agendą ONZ, do Katowic wykonano m.in. kilka kursów z Port Sudan. W każdym z nich Airbus A340-300 zewnętrznej firmy przywiózł po ok. 50 ton wysokoenergetycznej żywności. Żywność przeładowywana jest na lotnisku i wysyłana dalej do Ukrainy transportem drogowym.

UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) do transportu z Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Katowic wykorzystał maszynę An-124. Po zniszczeniu jedynego latającego egzemplarza An-225 Mrija podczas ataku wojsk rosyjskich na lotnisko w Hostomlu, wyprodukowany w ponad 50 egzemplarzach An-124 pozostaje największym samolotem transportowym na świecie.

W poprzednich dniach pomoc humanitarna dla Ukrainy docierała do Katowice Airport także z innych źródeł. Transportowały ją maszyny przylatujące z rejsami ewakuacyjnymi dla opuszczających Ukrainę cudzoziemców. Najczęściej takie czartery ad hoc, organizowane przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników, przywoziły materiały medyczne.

Dotąd zorganizowano blisko 50 tego typu połączeń, najwięcej z i do Uzbekistanu, a także do Kazachstanu, Egiptu, Iranu czy Azerbejdżanu. W ostatnią niedzielę rządowy kazachski Ił-76 przywiózł z Ałmaty 17 ton pomocy humanitarnej, a drogę powrotną zabrał - ewakuowanych z terytorium Ukrainy - 54 obywateli Kazachstanu, 4 psy i 2 koty.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. - 2,32 mln.

Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
9.8°C
wschód słońca: 04:55
zachód słońca: 20:25
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2022-05-17 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-17 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-19 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 19:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany