Sport artykuł sponsorowany
23 listopad 2022

Historia i tradycja, które zobowiązują

zdjęcie: Historia i tradycja, które zobowiązują / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Są kluby, które ze względu na ich historię i osiągnięcia zna każdy kibic piłki w naszym kraju. Niewątpliwie należy do nich wielokrotny medalista mistrzostw Polski i trzykrotny zdobywca Pucharu Polski, katowicki GKS. Ale GieKSa to nie tylko historia i tradycja. To także aktywne myślenie o przyszłości i budowanie jej na solidnych fundamentach. Taki jest właśnie cel funkcjonującej w klubie akademii piłkarskiej.
Akademii, która została nagrodzona Złotą Gwiazdką w ramach Programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej dla Szkółek Piłkarskich dofinansowanego ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. To innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci w zakresie piłki nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie szkółce piłkarskiej certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia dzieci i młodzieży. Za miejsce spełniające takie kryteria uznana została katowicka akademia, która może się cieszyć najwyższym poziomem certyfikacji.

Obecnie w akademii szkoli się około dwustu zawodników. Zaliczają się do tego grona zarówno grupy chłopców jak i dziewcząt. W akademii funkcjonuje dziewięć drużyn, które zostały objęte programem certyfikacji. Podział grup zależy nie tylko od wieku, ale także od predyspozycji poszczególnych zawodników. Wielkość grup waha się od dwunastu do dwudziestu dwóch zawodników. Warto zauważyć, że w modelu szkolenia, jaki przyjęto w Katowicach, kładzie się znaczący nacisk na kształtowanie boiskowej inteligencji i dojrzałości młodych piłkarzy.

Najważniejszym obszarem szkoleniowym, który chcemy rozwijać wśród naszych zawodników, jest obszar poznawczy. Zależy nam na tym, aby zawodnik przede wszystkim rozumiał oraz potrafił odnaleźć się w danej sytuacji meczowej i na bazie procesu decyzyjnego wybrał najlepsze możliwe rozwiązanie, a w następstwie je wykonał – tłumaczy Marek Oględziński, koordynator Programu Certyfikacji PZPN w katowickiej akademii.

Trenerzy pracujący w akademii w opracowanym programie szkolenia poświęcili wiele uwagi zagadnieniu rozumienia gry. Rzecz jasna budowaniu tej kompetencji towarzyszą także praca nad techniką, motoryką i przygotowaniem mentalnym. Warto przy tym zauważyć, że piłkarze trenujący w Katowicach mają do dyspozycji szeroki wachlarz zajęć sportowych wszelakiego rodzaju. Zaliczają się do nich między innymi pływanie, judo czy gimnastyka.

Dążymy do tego, żeby proces rozwoju młodych pokoleń sportowców przebiegał w sposób nowoczesny, kompleksowy i efektywny. Chcemy, żeby podopieczni Akademii rozwijali swoje zainteresowania i pasje w duchu uniwersalnych wartości takich jak: nauka, praca, tolerancja i prawość postępowania – dodaje Marek Oględziński.

Jak widać, w Katowicach można zauważyć mocne podstawy do wiary w to, że seniorska drużyna GKS powróci na należne mu miejsce w polskiej piłce. W końcu historia i tradycja zobowiązują.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
2.3°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 15:47
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2022-11-27 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-28 19:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-29 19:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Scena54 by FEIIM, Katowice, ul....
wstęp biletowany