Woj. śląskie potrzebuje planu na najbliższych 25 lat
Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że transformacja woj. śląskiego to jeden z najlepszych przykładów pozytywnych zmian w Polsce w ciągu 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Zwrócili uwagę na to, że Europejski Kongres Gospodarczy odbywa się co roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które powstało dzięki wsparciu finansowemu wspólnoty na terenach po dawnej KWK Katowice.
„To się stało tak naprawdę dzięki dużej aktywności ludzi, którzy uwierzyli w to, że da się coś zrobić (…). Zrobiliśmy skok cywilizacyjny. Weszliśmy w inny świat myślenia strategicznego, planowania, współpracy – to jest kluczowa sprawa (…). Dużo ważniejsza była kwestia myślenia niż tylko pieniądze” – ocenił europoseł Jan Olbrycht.
Polityk podkreślił, że zmiany w regionie rozpoczęły się na długo przed 2004 r., kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. W latach 90. XX w. przeprowadzono trudny proces wygaszania górnictwa, podczas którego zamykano kopalnie i likwidowano miejsca pracy. Obecnie jednak nie ma w woj. śląskim problemu z bezrobociem.
„Pamiętam różnego rodzaju dyskusje dotyczące budowy infrastruktury. Kiedy były budowane drogi, pojawiało się wiele uwag, że to drogi, którymi mieszkańcy woj. śląskiego będą wyjeżdżać do innych miejsc (…). Dziś podstawowym kryterium wyboru miejsca inwestycji jest właśnie ta infrastruktura, którą wybudowaliśmy za europejskie pieniądze” – powiedział wojewoda śląski Marek Wójcik.
Europoseł Łukasz Kohut wspominał, że gdy Polska wchodziła do UE, był studentem Uniwersytetu Śląskiego. Przyznał, że dla jego pokolenia ogromną szansą rozwojową była możliwość wyjazdu na studia do innych krajów wspólnoty.
„Byliśmy pierwszymi beneficjentami integracji (…). Studiowałem w Finlandii, ale też wyjeżdżaliśmy wtedy do pracy, żeby dorobić w czasie studiów (…). Byliśmy wówczas +gastarbeiterami+ w zachodnich krajach, a 20 lat później jesteśmy osobami, które wpływają na przyszłość naszego kontynentu” – powiedział.
Z kolei europoseł prof. Jerzy Buzek powiedział, że dla rozwoju woj. śląskiego kluczowa była działalność samorządu. To na poziomie regionalnym rozdysponowywane jest europejskie wsparcie. W najbliższych latach do woj. śląskiego ma trafić 5,1 mld euro, w tym z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, którego Buzek jest pomysłodawcą.
Jego zdaniem, region stoi przed kolejną wielką transformacją. "Niegdyś, jeszcze w woj. katowickim, przygotowaliśmy program przekształceń województwa na ćwierćwiecze, co zakończyło się w 2020 r. Musimy mieć taki program dla woj. śląskiego na następnych 25 lat, tzn. do osiągnięcia neutralności klimatycznej. To wielkie przedsięwzięcie, któremu musimy sprostać na poziomie regionu” – podkreślił Buzek.
XVI Europejski Kongres Gospodarczy odbywał się 7-9 maja 2024 r. w Katowicach. Zorganizowano ponad 180 sesji z udziałem 1200 panelistów i 12 tys. zarejestrowanych stacjonarnie uczestników. Gośćmi specjalnymi byli premier Donald Tusk i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie podzielono na kilka bloków tematycznych poświęconych m.in. energii, transformacji, bezpieczeństwu, klimatowi i zrównoważonej gospodarce.(PAP)
pato/ pad/ wus/