Wielkanoc dla samotnych w hali namiotowej w Strefie Kultury
Wydarzenie, organizowane przez Fundację "Wolne Miejsce" przy współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Miastem Katowice, rozpocznie się w wielkanocny poranek, 20 kwietnia o godz. 10.00, na parkingu A przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym i siedzibie NOSPR.
Organizatorzy przewidują udział nawet 4 tysięcy osób, dla których Wielkanoc to czas szczególnie trudny z powodu samotności, problemów rodzinnych czy materialnych.
"Święta to szczególny moment i ważne jest, abyśmy pamiętali przy ich okazji także o osobach samotnych, które z różnych przyczyn nie mają z kim spędzić czasu i podzielić się miłością i radością" – podkreślił w informacji prasowej prezydent Katowic Marcin Krupa. "Przy świątecznym stole dla nikogo nie zabraknie miejsca" – dodał.
Wielkie gotowanie ruszy już 17 kwietnia w kuchni Bistro Spichlerz przy Społecznym Ministerstwie ds. Samotności. W menu znajdzie się m.in. tradycyjny żurek z jajkiem, pieczona biała kiełbasa z cebulką, sałatka jarzynowa, kolorowe pisanki oraz ciasta i słodkości. Planowo w obsłudze wydarzenia tylko w niedzielę weźmie udział ok. 300 wolontariuszy.
"Zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację Wielkanocy w gronie najbliższych - do spędzenia jej razem z nami. Wszystkich chętnych wolontariuszy zapraszamy zarówno do prac na kuchni, działań przy dekoracjach hali, ustawianiu stołów, transporcie darów, przy pracach porządkowych, a także do działu kelnerskiego podczas samego wydarzenia" – powiedział prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.
Każdy, kto chce pomóc w przygotowaniach Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych 2025 może zapisać się poprzez formularz https://forms.gle/porQiXZDa5RpScvx9 lub skontaktować się mailowo z koordynatorem: sylwia.blacha@wolnemiejsce.pl.
"W ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii staramy się, aby na obszarze 41 miast i gmin, który zamieszkuje ponad dwa milionów mieszkańców, tworzyć tę wspólnotowość, która powoduje, że wszyscy czujemy się dobrze w Metropolii. Stąd też od 2019 roku jesteśmy partnerem Fundacji Wolne Miejsce przy organizacji Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego dla Samotnych" – podsumował Igor Śmietański, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Idea świątecznych posiłków dla samotnych wyrosła ze spotkań organizowanych od ponad 20 lat przez pomysłodawcę i koordynatora akcji Mikołaja Rykowskiego. Zaczęło się od tego, że zaprosił z żoną samotnego sąsiada na Wigilię. W kolejnych świątecznych spotkaniach uczestniczyło po kilka, kilkanaście osób.
Z czasem przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowych. Teraz organizatorzy przewidują udział około 4 tys. osób. (PAP)
jms/ jann/
