Trwa nabór kandydatów do Śląskiej Rady Seniorów na nową kadencję
19 członków Rady wybierze Komisja Ekspercka spośród zgłoszonych kandydatur.
"Wiedza i zawodowe doświadczenie seniorów są bezcenne. To ogromna wartość, mająca także znaczenie dla rozwoju województwa. Warto przypomnieć, że Śląska Rada Seniorów jest ważnym ciałem doradczym i konsultacyjnym. Zakres tych działań jest szeroki – od przedsięwzięć społecznych, kulturalnych aż po rekreacyjno-sportowe" – podkreślił w informacji prasowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Do naboru mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terenie województwa śląskiego, reprezentują osoby starsze lub organizacje działające na ich rzecz, a także nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo. Kandydaci mogą zgłaszać się samodzielnie, jeśli są przedstawicielami osób starszych, lub być zgłaszani przez uprawnione podmioty. Każdy podmiot może zgłosić tylko jednego kandydata.
Zgodnie ze statutem, kandydaci muszą zadeklarować chęć udziału w pracach jednej z dwóch Izb Rady: Izby Polityki Senioralnej lub Izby Przedstawicielskiej Seniorów. Do Izby Przedstawicielskiej mogą przystąpić osoby, które ukończyły 60 lat, natomiast to kryterium nie obowiązuje przy członkostwie w Izbie Polityki Senioralnej.
Zgłoszenia kandydatów przyjmowane są na formularzach dostępnych w wersji papierowej i elektronicznej. Dokumenty można dostarczyć osobiście lub pocztą na adres Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Istnieje również możliwość zgłoszenia za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) z odpowiednim podpisem elektronicznym.
Ostateczny termin zgłoszeń upływa 10 września, a o ich przyjęciu decyduje data wpływu do kancelarii. Zgłoszenia złożone po terminie lub niekompletne nie będą rozpatrywane. Do formularza zgłoszeniowego można dołączyć również rekomendacje od instytucji lub osób cieszących się zaufaniem społecznym.
Praca w Radzie ma charakter społeczny i nie wiąże się z wynagrodzeniem, dietą ani zwrotem kosztów - przypomina Urząd Marszałkowski.
Wybrane przez Komisję Ekspercką kandydatury zostaną przedstawione Zarządowi Województwa Śląskiego, który powoła członków Rady w drodze Uchwały.
Do zadań Śląskiej Rady Seniorów należy m.in. prowadzenie działalności związanej z polityką senioralną oraz identyfikowanie i sygnalizowanie istotnych kwestii dotyczących sytuacji osób starszych w regionie, a także włączanie się w działania na ich rzecz. (PAP)
autorka: Julia Szymańska
jms/ agz/
