Społeczne Ministerstwo Samotności
Fundacja Wolne Miejsce znana jest m.in. z organizowanych od lat Wigilii dla Samotnych i Wielkanocnych Śniadań dla Samotnych. Przy katowickiej ul. Mikołowskiej 44 od ponad stu lat działały znane restauracje: Promenaden Restaurant, restauracja Patria, Gościniec Franz Josef, a ostatnio – bistro Ważne Miejsce.
W sierpniu br. Fundacja Wolne Miejsce otrzymała klucze do tego obiektu. Miasto podpisało z fundacją umowę najmu parteru i pierwszego piętra budynku przy ul. Mikołowskiej 44 – na razie na dziewięć miesięcy z możliwością przedłużenia.
Trwa adaptacja i wyposażenie pomieszczeń – centrum ma rozpocząć działalność w październiku br. Znajdą się tam poradnie terapeutyczne i psychologiczne, sala gimnastyczna oraz miejsca na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami, wieczorki taneczne czy bezpłatne porady prawne.
Uruchomiona zostanie też – według fundacji – pierwsza w Polsce restauracja socjalna. Bistro Spichlerz ma być miejscem z niedrogimi posiłkami lunchowymi dla potrzebujących mieszkańców. Mają one powstawać z sezonowych produktów ze sklepów socjalnych sieci Spichlerz zgodnie z zasadą niemarnowania żywności.
Uczestniczący w czwartkowej uroczystości nadania miejscu nazwy wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak mówił, że utworzenie kompleksu ma na celu pomoc osobom, które z powodu samotności i innych wykluczeń potrzebują obecności drugiego człowieka.
„A takich osób jest naprawdę dużo, bo samotność to choroba cywilizacyjna, która może doprowadzić m.in. do depresji. Mam nadzieję, że działalność tego miejsca będzie bodźcem dla potrzebujących towarzystwa do przełamania się i wyjścia do ludzi” – zaznaczył Woźniak.
„Liczę, że doświadczenie Fundacji Wolne Miejsce zaprocentuje i osoby starsze, ale także inni mieszkańcy, którzy będą tego potrzebowali, znajdą tu pomoc i towarzystwo. Już dziś zapraszamy wszystkich samotnych – bez względu na wiek, bo miasto to wspólnota mieszkańców” – dodał wiceprezydent Woźniak.
Szef Wolnego Miejsca Mikołaj Rykowski wskazał, że do czwartkowego momentu doprowadziło go dwudziestoletnie doświadczenie w służbie bliskości wobec samotności.
„To miejsce zapoczątkuje w Polsce prawdziwą rewolucję. Rewolucję w myśleniu o milionach osób w naszym kraju, borykających się z samotnością i różnego rodzaju wykluczeniami. Będzie to pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii, ale jedyny na świecie w planowanej przez nas formie” – zasygnalizował Rykowski.
Samorząd Katowic przypomina, że prowadzi wiele działań prewencyjnych skierowanych do różnych grup społecznych. To m.in. "srebrny telefon" 32-251-69-00, pod którym można uzyskać informacje o możliwości wsparcia osób starszych, osiem dziennych domów pomocy społecznej (DDPS) czy osiem popołudniowych klubów społecznościowych.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ apiech/
