31 marzec 2020

Śląsk drukuje dla medyków w koronie - Katowicka dołączyła do akcji

fot. nadesłane
Mnóstwo pojawiających się obecnie inicjatyw potwierdza, że w tym trudnym czasie potrafimy zjednoczyć się i pomagać sobie w bardzo różny sposób. Inicjatywy podejmują indywidualni ludzie, stowarzyszenia czy fundacje. Wspierać mogą też firmy – udowadnia to Galeria Katowicka dołączając do akcji Śląsk drukuje dla medyków w koronie. Dzięki zaangażowaniu Katowickiej większość szpitali w regionie zostanie wyposażona w ochronne przyłbice drukowane metodą 3D.
Koronawirus
śląskie
8770
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Od początku marca, wraz z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, mnożą się potrzeby szpitali w kraju. Brakuje, o czym mówią głośno sami medycy, przede wszystkim sprzętu ochrony osobistej. W całej Polsce ruszyło więc wsparcie dla wystawionej na pierwszą linię frontu służby zdrowa. Jest nim m.in. inicjatywa śląskiego środowiska majsterkowiczów, Stowarzyszenia Warsztat Miejski i Hackerspace Silesia, do której dołączyła Galeria Katowicka. Idea polega na produkcji przyłbic metodą 3D, które następnie przekazywane są medykom.

- Katowicka to integralna część miasta, część codziennego życia jego mieszkańców. Dlatego naturalnym było dla nas zaangażowanie we wspólne stawienie czoła wyzwaniom, jakie niesie z sobą stan epidemii. Nawiązaliśmy współprace ze Stowarzyszeniem Warsztat Miejski i zapewniliśmy środki finansowe na produkcję przyłbic dla lekarzy ze Śląska. Sfinansowaliśmy między innymi w 100% zapotrzebowanie na przyłbice dla Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie Jesteśmy w kontakcie z organizatorem akcji i - w razie potrzeby - będziemy reagować na zgłoszenia kolejnych szpitali - mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Od ubiegłego tygodnia w Warsztacie Miejskim wre praca. Jak wygląda produkcja przyłbic? Część ochotników, korzystając z gotowego projektu, wrzuca do drukarek 3D plan nagłowia, inni natomiast wycinają laserowo odporne na termiczną dezynfekcję fronty z foli PET. W kolejnym etapie prac następuje połączenie obu elementów, a później założenie specjalnych gumek, umożliwiających regulację rozmiaru. Na końcu kompletny sprzęt jest odkażany.

- Od środy, 25 marca, nasi wolontariusze metodą 3D wyprodukowali już ponad 200 przyłbic - to zadawalająca liczba biorąc pod uwagę fakt, że jest to sprzęt wielorazowego użytku, a proces produkcji jednej sztuki trwa od 4 do 6 godzin. Dzięki funduszom przekazanym przez Galerię Katowicką udało nam się stworzyć kolejne sztuki dla jednego z chorzowskich szpitali. W sobotę, 28 marca, i w poniedziałek, 30 marca, do tej lecznicy przekazaliśmy łącznie około 50 egzemplarzy przyłbic, a przed nami kolejne przekazania – mówi Magdalena Foltyniak z Warsztatu Miejskiego w Gliwicach.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
śląskie
8770
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2020-10-11 17:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-22 19:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-08 15:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-14 16:00
miejsce
Filharmonia Śląska, Katowice, ul....
wstęp biletowany