9 czerwiec 2021

Pierwsza dama zainicjowała cykl rozmów "Usłyszeć Dzieci" o wsparciu najmłodszych

fot. PAP
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zainicjowała akcję "Usłyszeć Dzieci", która ma na celu wsparcie najmłodszych w wychodzeniu z izolacji. Będzie to cykl rozmów z ekspertami w mediach społecznościowych, jak pomóc dzieciom na nowo odnaleźć się w szkole, wśród rówieśników.
REKLAMA

Akcja jest skierowana przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i opiekunów.

Pierwsza dama podkreśliła, że "pandemia najbardziej dotknęła dzieci i młodzież". "Izolacja i nauka zdalna mocno wpłynęły na kondycję młodych ludzi, zabierając im relacje rówieśnicze, zabawę i beztroskę. Jako nauczycielska wiem, że młodzi ludzie dużo chętniej, dużo efektywniej uczą się, gdy mogą aktywnie spędzić czas, a przede wszystkim, gdy są w swoim rówieśniczym gronie" – mówiła Kornhauser-Duda w filmie opublikowanym na profilu akcji na Facebooku.

Zwróciła uwagę na to, że pandemia odebrała dzieciom i młodzieży "motywację do prawdziwych, pozawirtualnych relacji z rówieśnikami, zmieniając stosunek do nauki i rozwoju zainteresowań, czasami zmieniła także relacje w rodzinie".

"Jestem głęboko przekonana, że my dorośli nie możemy tego przegapić, co więcej musimy solidarnie wesprzeć dzieci w wychodzeniu z izolacji. Potraktujemy to jako wyzwanie ponad jakimikolwiek podziałami, by usłyszeć dzieci" – dodała pierwsza dama.

Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci" będzie realizowana na profilu "Usłyszeć Dzieci" na Facebooku, gdzie w dwunastu cyklicznych odcinkach będą emitowane rozmowy z ekspertami, w których znajdą się porady i wskazówki m.in. od pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, fizjoterapeutów czy lekarzy.

"Zaprosiłam wielu specjalistów, psychologów, pedagogów, socjologów i lekarzy, by dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomogli nam USŁYSZEĆ DZIECI, nawet gdy one mówią mało, gdy mówić nie chcą albo gdy krzyczą" – zaznaczyła pierwsza dama. Zachęciła jednocześnie do zadawania pytań specjalistom na Facebookowym profilu akcji. Potem będą na nie odpowiadać eksperci.

Partnerami projektu są psycholog, terapeutka rodzinna Maria Rotkiel i Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

"Wierzę, że inicjatywa USŁYSZEĆ DZIECI będzie okazją do tego, by spokojnie, bez presji i w przyjaznej atmosferze przyjrzeć się najważniejszym dziecięcym sprawom i problemom, które pandemia wywołała albo tylko wyostrzyła. Bardzo zależy mi na tym, by akcja stała się dla państwa przestrzenią do znajdowania odpowiedzi na pytanie: jak pomóc dzieciom na nowo odnaleźć się w szkole, wśród rówieśników. Mam nadzieję, że będzie to również okazja do znajdowania sposobów na budowanie dobrych relacji z dziećmi" – podkreśliła pierwsza dama w nagraniu. (PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

ipa/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2021-11-22 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 20:00
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-03 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany