Od 11 marca nabór wniosków do budżetu obywatelskiego
Nabór propozycji do "zielonego budżetu" Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią, potrwa w tym samym czasie, jak wniosków do głównej puli budżetu obywatelskiego.
"Przez dekadę w naszym mieście zrealizowaliśmy wiele projektów - są wśród nich zrewitalizowane zielone przestrzenie, jak na przykład staw Kozubek, place zabaw, a także doświetlone i wyremontowane chodniki czy nowe miejsca parkingowe” - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.
"Od początku istnienia katowickiego budżetu obywatelskiego mieszkańcy złożyli prawie 3,5 tys. propozycji, z których 1266 o łącznej wartości prawie 175 mln zł, zostało wybranych do realizacji" – zaznaczył Krupa. W tym roku łączna pula na zadania z budżetu obywatelskiego i zielonego budżetu wyniesie 22,6 mln zł.
Po raz drugi wnioskodawcy przy tworzeniu projektów mogą korzystać z informacji zebranych w Dzielnicowej Giełdzie Pomysłów. W ramach przygotowanej ankiety w obrębie każdej z 22 dzielnic mieszkańcy mogli wskazać po kilka pomysłów na zmiany w najbliższym otoczeniu. Wypełniono 371 ankiet.
Pomysły wraz z lokalizacją należało dopasować do kategorii wyodrębnionych na podstawie najczęściej zgłaszanych pomysłów w budżecie obywatelskim. Mieszkańcy Katowic najwięcej propozycji przypisali do kategorii: infrastruktura drogowa i rowerowa – 214, zieleń miejska i mała architektura – 174, kultura i integracja mieszkańców – 133.
Wnioski od mieszkańców do tegorocznej edycji katowickiego budżetu obywatelskiego będą przyjmowane od 11 marca do 8 kwietnia. Pomysły przejdą weryfikację formalną do 30 kwietnia, a następnie merytoryczną do 19 sierpnia. Głosowanie zaplanowano na okres od 10 do 30 września.
Katowiccy samorządowcy sugerują, że najwygodniej jest złożyć wniosek przez internetowy generator pod adresem bo.katowice.eu. Wniosek można też wysłać na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu miasta albo złożyć osobiście w punkcie konsultacyjnym w budynku urzędu przy rynku, w pokoju 205.
Obligatoryjnym załącznikiem do każdego wniosku jest lista poparcia. W przypadku zadań ogólnomiejskich to 50 podpisów mieszkańców Katowic. Przy zadaniach lokalnych liczba podpisów zależy od liczby mieszkańców dzielnicy - zazwyczaj to kilka lub kilkanaście podpisów, z wyjątkiem większych dzielnic, jak Ligota-Panewnik, gdzie potrzeba ich 27 podpisy czy Śródmieścia - 23.
"Pamiętajmy, że każda nowa inwestycja generuje późniejsze koszty utrzymania, dlatego zachęcam wnioskodawców, aby przy formułowaniu wniosków zwrócili uwagę na to, jak wysokie mogą to być kwoty w przypadku realizacji ich pomysłu" - wskazała naczelniczka wydziału komunikacji społecznej urzędu miasta Justyna Buchalik.
Z tego względu, podobnie jak w poprzednich latach, propozycje takich zadań, jak budowa wodnych placów zabaw, tężni czy lodowisk będą oceniane negatywnie.
Również podobnie jak w ostatnich latach, projekty dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych powinny być zgłaszane jako zadania ogólnomiejskie. Z kolei na terenach należących do wspólnot mieszkaniowych, Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy spółdzielni mieszkaniowych dopuszczalna jest realizacja wyłącznie zadań nieinwestycyjnych.
Proponowane projekty dla kategorii ogólnomiejskiej i lokalnej muszą należeć do kompetencji gminy lub powiatu; aby zgłosić swoje projekty, wnioskodawcy muszą najpierw zdobyć dla nich odpowiednie poparcie mieszkańców.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pad/
