Miasto skonsultuje wprowadzenie nocnej prohibicji na Os. Tysiąclecia
Nocna prohibicja obowiązuje od lipca 2018 r. w Śródmieściu Katowic, od 2020 r. w dzielnicach: Załęże i Szopienice-Burowiec, od ub. roku w Bogucicach i Dąbrówce Małej, a od tego roku – w Koszutce. Zakaz dotyczy sprzedaży alkoholu w godz. 22-6, nie obejmując pubów czy restauracji. Wnioskodawcami rozszerzeń zakazu były dotąd przeważnie rady poszczególnych dzielnic.
Jak przekazał w piątek katowicki magistrat, tego dnia prezydent miasta Marcin Krupa podpisał zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji ws. nocnej prohibicji z mieszkańcami Os. Tysiąclecia. To zarządzenie jest następstwem oddolnej inicjatywy tamtejszej rady dzielnicy, która podjęła stosowną uchwałę.
„Inicjatywa ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych jest skutkiem interwencji wielu mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, którzy nagminne zgłaszali naruszanie ciszy nocnej w rejonie całodobowych sklepów” – powiedział, cytowany w informacji miasta, przewodniczący rady dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia Marek Sobczyk.
„Tak zwana nocna prohibicja obowiązująca w dzielnicach pobliskich - Śródmieściu, Koszutce i Załężu – spowodowała relokacje nocnych sklepów na nasze osiedle. W ciągu kilku miesięcy powstało sześć nowych punktów handlowych, oferujących sprzedaż alkoholu. Reakcja rady dzielnicy oraz mieszkańców na te niekorzystne wydarzenia mogła być tylko jedna” - wyjaśnił Sobczyk.
„Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, chcemy zapytać o opinię mieszkańców. Zachęcam do wyrażenia jej poprzez aktywny udział w konsultacjach społecznych” – zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa.
Podobnie, jak w poprzednich dzielnicach, konsultacje zostaną przeprowadzone w formie otwartego spotkania oraz za pośrednictwem formularza internetowego. Spotkanie odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 17.00 w sali Spółdzielni Mieszkaniowej Piast przy ul. Zawiszy Czarnego 8, natomiast ankietę online będzie można wypełnić od 20 listopada do 4 grudnia na stronie katowice.eu/konsultacje.
Władze miasta wskazują, że wprowadzenie prohibicji zależy od głosów mieszkańców zebranych w konsultacjach społecznych: tam, gdzie większość chciała takiego rozwiązania, zostało ono wprowadzone i obowiązuje. W przypadku Giszowca czy Zawodzia, których mieszkańcy w większości byli przeciwni, prohibicji nie wprowadzono. W Koszutce głosy rozłożyły się niemal po równo; przepis obowiązuje.
Po roku obowiązywania nocnej prohibicji wprowadzonej w śródmieściu w 2018 r. policja sygnalizowała zmniejszenie na tym terenie o 54 proc. liczby udzielanych pouczeń i spadek doprowadzeń do izby wytrzeźwień o 29 proc. Podobne efekty odnotowała straż miejska: w 2017 r. strażnicy interweniowali 2 tys. 43 razy, a w 2021 r. tylko 570 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2021 r. - 582.
Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji.
Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają każdej gminie samodzielnie zadecydować m.in. o tym, czy wprowadzić na jej terenie ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Przepisy stanowią, że prohibicja może objąć wyłącznie całą dzielnicę – nie może być wprowadzona na wybranym obszarze, czy też ulicy.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ maak/
