Fit senior - w Katowicach ruszają zajęcia sportowe dla seniorów
Zwykło się mówić, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dotyczy to każdego, bez względu na wiek. Aby wesprzeć seniorów w aktywności fizycznej i ich integrować ruszamy z kolejną serią zajęć dla seniorów. Joga, gimnastyka, pływanie, taniec, pilates, tenis stołowy a także możliwość nauki obsługi takich urządzeń jak smartfon, komputer i tablet – to wszystko przygotowaliśmy z myślą o tych mieszkańcach, którzy jesień życia chcą spędzić aktywnie. Udział w zajęciach jest bezpłatny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Na politykę senioralną w latach 2015–2024 przeznaczyliśmy ponad 400 mln zł. Mamy w Katowicach wiele ciekawych programów – jak możliwość naprawy drobnej usterki w ramach programu „Złota rączka dla seniora” czy opcja dowozu książki z biblioteki w ramach programu „Katowicka srebrna książka dla seniora”. Zachęcamy także do udziału w zajęciach sportowych – dodaje prezydent.
Seniorzy to bardzo duża grupa osób, która odgrywa ważną rolę w społeczności Katowic i coraz aktywniej uczestniczy w życiu społecznym miasta.
W ramach otwartego konkursu ofert na zadanie pn. „Integracja i aktywizacja osób starszych, w tym kombatantów i osób represjonowanych, poprzez wspieranie działań na rzecz integracji i zwiększenia uczestnictwa w życiu społecznym seniorów” wybrano kilka podmiotów, które zorganizują zajęcia dla katowickich seniorów. Na realizację działań przeznaczono w sumie prawie 500 tys. zł.Aby utrzymać osoby starsze w jak najlepszej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej wciąż wdrażane są nowe projekty skierowane do katowickich seniorów, co podyktowane jest aktualnymi potrzebami zgłaszanymi przez nich samych – podkreśla Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.
- Katowickie Stowarzyszenie Tenisowe Akademia Tenisa Katarzyny Pyka
Realizacja zadania polega na aktywizacji sportowej i fizycznej seniorów w postaci nauki gry w tenisa ziemnego wraz z zajęciami ogólnorozwojowymi. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w obiekcie tenisowym MOSiR w Katowicach - Szopienicach. Zapisy u organizatorów.
- Fundacja Bażantowo
W ramach programu pn. „Zdrowy i Aktywny Senior” realizowane są zajęcia rekreacyjne, które odbywają się w kompleksie „Bażantowo Sport”, przy ul. Pijarskiej 1, 3. Głównym elementem programu jest trening fizyczny aerobowy wraz z elementami oddechowymi odbywający się na basenie oraz salkach gimnastycznych. Ponadto, seniorzy mają możliwość korzystania z tężni solankowej. Zapisyu organizatorów.
- Klub Rekreacyjno-Sportowy TKKF „Czarni” przy KWK „Wieczorek”
Realizacja zadania polega na organizacji zajęć jogi dla seniorów. Zadanie skierowane jest do zamieszkujących dzielnicę Giszowiec. Zapisy u organizatorów.
- Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Śląskiego
W ramach działań proponowanych katowickim seniorom pn. „Fit senior – bezpłatne zajęcia w dzielnicach” przewidziane są następujące zajęcia: joga, zdrowe plecy, gimnastyka, pływanie, aqua aerobic, tenis stołowy, taniec, pilates, fitt ball.
Ponadto, w tym roku rozszerzono katalog działań i seniorzy będą mogli dodatkowo korzystać z wykładów z dietetykiem, spotkań z ekspertami, w tym m.in. z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia, osteoporozy, cukrzycy. Dodatkowo organizacja proponuje relaksacje oraz medytacje, które pozwolą na redukcję stresu oraz poprawią samopoczucie. Zapisy odbywają się pod numerem: 32 359 19 97.
- Stowarzyszenie FAMI.LOCK
Realizacja zadania pn. „10 Jubileuszowy Katowicki Dzień Seniora 2025” polegać będzie na organizacji Dnia Seniora na katowickim Rynku. Seniorzy będą mieli możliwość zabawy przy estradzie z artystami, zostanie także przygotowany poczęstunek oraz woda. Planuje się również organizację imprez towarzyszących, tj. spektakli teatralnych, seansów filmowych.
- Fundacja Klub Kontra
Projekt pn. „Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniorów” zakłada bezpłatne wsparcie seniorów w zakresie nauki obsługi smartfonu, komputera i tabletu. Punkt znajduje się przy al. Korfantego 48 i czynny jest 2 razy w tygodniu, w poniedziałki w godzinach 15:15-18:15 oraz czwartki w godzinach 9:00–11:00 (w tym czasie realizowane jest doradztwo dla seniorów). Harmonogram szkoleń jest ustalany miesięczne. Zapisy prowadzone są pod specjalnie dedykowanym do tego numerem telefonu: 666 668 434.
Inne projekty dla seniorów w Katowicach
Katowice realizują szereg działań skierowanych do seniorów, w tym m.in.:
„Projekt „Zepsuło się? Nie działa? „Złota rączka” dla seniora” - celem projektu jest podniesienie oraz poprawa jakości życia poprzez zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych napraw domowych. Z usług „Złotej rączki” mogą korzystać seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia (osoby samotne, gospodarstwa 2 osobowe), którym często trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie bliskich osób.
Kluby Seniora w Katowicach - miejsca spotkań seniorów, gdzie mogą aktywnie i ciekawie spędzać czas oraz rozwijać swoje pasje i zainteresowania. W programie m.in.: spotkania towarzyskie, warsztaty, zajęcia informatyczne, spotkania prozdrowotne, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia fizyczne, wyjazdy integracyjne oraz wiele innych ciekawych zajęć.
„Katowicka Srebrna Książka dla Seniora” – dowóz książek, audiobooków, czasopism i czytaków prosto do domu. Usługa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród katowickich seniorów.
Na terenie miasta Katowice funkcjonuje 8 Dziennych Domów Pomocy Społecznej oraz 7 Południowych Klubów Społecznościowych. Są one zlokalizowane w poszczególnych dzielnicach miasta. Dzienne Domy Pomocy Społecznej są ośrodkami wsparcia przeznaczonymi dla osób samotnych lub osób w rodzinach, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy, a są jej pozbawione lub rodzina im takiej pomocy nie może zapewnić. W godzinach od 13.00 do 16.00 w lokalach, w których mieszczą się Dzienne Domy Pomocy Społecznej, funkcjonują Popołudniowe Kluby Społecznościowe przeznaczone dla osób w wieku senioralnym – mieszkańców danej dzielnicy Katowic, dzielnic ościennych oraz uczestników DDPS.
Popołudniowe Kluby Społecznościowe dla osób w wieku senioralnym funkcjonują w godzinach od 13.00 do 16.00 w lokalach, w których mieszczą się Dzienne Domy Pomocy Społecznej, przeznaczone są dla osób w wieku senioralnym – mieszkańców danej dzielnicy Katowic, dzielnic ościennych oraz uczestników DDPS. Korzystanie z usług popołudniowego klubu społecznościowego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Popołudniowe Kluby Społecznościowe dysponują 297 miejscami.
Katowiccy seniorzy są bardzo aktywni. W 2023 roku, a więc ostatnim w pełni rozliczonym przez organizacje realizujące działania na zlecenie miasta, w zajęciach sportowych udział wzięło ponad 7,5 tys. seniorów. Z kolei z programów profilaktycznych skorzystało blisko 4 tys. osób starszych. Do katowickich Klubów Seniora uczęszczało ponad tysiąc osób.