Wojewoda zapewnił rolników, że Zielony Ład się zmienia
W środę o godz. 5.00 rolnicy rozpoczęli protest, który odbywa się wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zablokowali ul. Jagiellońską, Lompy, Reymonta i Ligonia, na które wyjechało około 50 ciągników. Rozstawili również stoiska, na których rozdają owoce i przekonują mieszkańców miasta do swoich argumentów. Utrudnienia mają potrwać do godz. 19.00.
Wojewoda Wójcik wyszedł do rolników przed godz. 10.00 i podziękował im za pokojowy protest. Następnie odebrał zapisane postulaty, które zobowiązał się przekazać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Jeżeli chodzi o Zielony Ład, to ten projekt się zmienia. Premier Donald Tusk ogłosił, że będzie podlegał zmianom i te zmiany idą w dobrą stronę, w kierunku postulatów, które towarzyszą państwo od początku protestu” – zapewnił Wójcik zgromadzonych rolników. „Możecie być spokojni. Przeciwko Zielonemu Ładowi protestują rolnicy w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska debatuje, w jaki złagodzić jego zapisy” – dodał.
Rolnicy pytali wojewodę także o prawdopodobny transport zboża z Ukrainy okrężną drogą przez Słowację na teren woj. śląskiego. Odpowiedział, że zwróci się do odpowiednich służb z prośbą o wzmożone kontrole.
„Uważamy, że Zielony Ład nie powinien zostać złagodzony, ale wyrzucony do kosza. Jego szkodliwe zapisy dotkną wszystkich, nie tylko rolników (…). Nie uspokoiły nas rozmowy z wojewodą, tak samo jak nie uspokoiły nas rozmowy z premierem. Brakuje konkretów, to tylko symbolika” – powiedział PAP Piotr Wyciślik, jeden z rolników, którzy rozmawiali z wojewodą.
W środę w całej Polsce zapowiedziano około 580 rolniczych manifestacji. W woj. śląskim zgromadzenia zarejestrowano nie tylko w Katowicach, ale również w Częstochowie i pow. częstochowskim, Kłobucku i pow. kłobuckim, pow. lublinieckim, pow. tarnogórskim i pow. zawierciańskim.
Protestujący domagają się m.in. odrzucenia Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno spożywczych spoza Unii Europejskiej. Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa, które mają umożliwić wspólnocie europejskiej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. (PAP)
Autor: Patryk Osadnik
pato/ mmu/