kategoria: Prawo
5 czerwiec 2024

Od 6 do 9 lat więzienia dla oskarżonych o przestępstwa fakturowe

zdjęcie: Od 6 do 9 lat więzienia dla oskarżonych o przestępstwa fakturowe / pixabay/256282
Katowicki sąd skazał na kary od 6 do 9 lat więzienia kilku mężczyzn oskarżonych o przestępstwa fakturowe, pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Fikcyjne faktury służyły do zawyżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
REKLAMA

Informację o nieprawomocnym wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach przekazał w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach Aleksander Duda. Na ławie oskarżonych zasiadło czterech mężczyzn w wieku od 36 do 52 lat.

Jak podał prok. Duda, faktury objęte zarzutami służyły oskarżonym do zawyżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej związanej z usługami remontowo-budowlanymi, m.in. z remontami powierzchni biurowych, pracami spawalniczymi, obróbkami blacharskimi, dociepleniami budynków oraz budową rusztowań.

„W rzeczywistości nie przeprowadzano żadnych usług o charakterze wskazanym w fakturach, w tym w charakterze podwykonawcy. Sprawcy działali w okresie od czerwca 2013 r. do lutego 2018 r. na terenie Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina i Czeladzi” – dodał rzecznik.

Według ustaleń śledztwa wskutek działalności grupy do Skarbu Państwa nie został odprowadzony należny podatek VAT w łącznej kwocie ponad 2 mln zł złotych, a sprawcy wyprali 8,8 mln zł. Trzem z oskarżonych Sąd Okręgowy w Katowicach wymierzył kary bezwzględnego pozbawienia wolności – od 6 do 9 lat. Wobec jednego orzekł także przepadek korzyści majątkowej w kwocie ponad 8,8 mln zł.

„Tym samym sąd podzielił ustalenia śledztwa oraz ocenę prawną zachowania oskarżonych, jaką sformułował w akcie oskarżenia prokurator” – podsumował prok. Duda. (PAP)

kon/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
18.9°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:57
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-06-21 11:00
miejsce
JR HOLDING ASI S.A., Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-21 18:00
miejsce
Kościół Ewangelicko- Augsburski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-21 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-21 19:00
miejsce
Klub Katofonia, Katowice,...
wstęp biletowany