kategoria: Prawo
9 lipiec 2024

21 osób stanie przed sądem pod zarzutem wyłudzenia ponad 1,3 mln zł VAT

zdjęcie: 21 osób stanie przed sądem pod zarzutem wyłudzenia ponad 1,3 mln zł VAT / v24625894
v24625894
Sprawę 21 osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzenia ponad 1,3 mln zł podatku VAT, w oparciu o mechanizm tzw. karuzeli podatkowej, rozpozna Sąd Okręgowy w Sosnowcu. Prokuratura zarzuca im popełnienie łącznie 76 przestępstw.
REKLAMA

Jak poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa, grupa popełniała przestępstwa związane z mechanizmem oszustwa podatkowego z wykorzystaniem znikającego podatnika (tzw. karuzela VAT), którego przedmiotem były wyroby funeralne, m.in. trumny.

Prokurator oskarżył 21 osób o popełnienie łącznie 76 przestępstw m.in. wystawianie nierzetelnych faktur VAT, pranie pieniędzy, podżeganie do popełnienia tych przestępstw oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Członkowie grupy mieli brać udział w łańcuszkowej, fikcyjnej sprzedaży wyrobów funeralnych, których obrót dokumentowali poprzez wystawienie fałszywych faktur VAT. Mieli także sporządzać nierzetelne deklaracje VAT i występować do Urzędów Skarbowych o zwrot nadwyżki lub zaniżać podatek VAT należny Skarbowi Państwa.

Według śledczych grupa przestępcza wystawiła łącznie ok. 260 faktur na sumę ponad 63,6 mln zł. W konsekwencji miała okraść Skarb Państwa na kwotę ponad 1,3 mln zł. Okazało się również, że kolejne 3 mln zł planowała wyłudzić, jednak Urzędy Skarbowe odmówiły zwrotu rzekomo nadpłaconego podatku VAT.

W toku śledztwa, które prowadzone było przez Centralne Biuro Śledcze Policji Zarząd w Katowicach i Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, na poczet kar grzywien i obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono pieniądze w różnych walutach, zegarek, nieruchomości oraz wierzytelności z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia i emerytury o łącznej wartości 2 mln zł.

21 oskarżonym grozi nawet 15 lat więzienia oraz grzywny na ponad 16,1 mln zł.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
17.8°C
wschód słońca: 04:53
zachód słońca: 20:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-07-19 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-20 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-26 20:45
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-27 12:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany