Kontrolerów i informatorów terenowych
Jak zaznaczył w poniedziałkowej informacji rzecznik Zarząd Transportu Metropolitalnego Michał Wawrzaszek, remont wiaduktów kolejowych oraz takie wydarzenia jak Tour de Pologne i Silesia Marathon jeszcze w tym roku znacznie wpłyną na organizację ruchu, głównie w Katowicach.
„Na szczególną uwagę zasługuje to pierwsze, czyli zapowiedziana w ub. tygodniu przez PKP PLK inwestycja oznaczająca rozbiórkę i budowę w stolicy woj. śląskiego sześciu nowych wiaduktów kolejowych – nad ul. Mikołowską, Graniczną, Załęską, Przodowników, Kłodnicką i na ul. Bagiennej. Zaplanowane od września prace będą oznaczać poważne utrudnienia i potrwają ok. dwa lata” - przypomniał Wawrzaszek. Cała kolejowa inwestycja jest rozplanowana na ponad cztery lata i w tym czasie będzie wiązała się również z zamknięciami innych połączeń drogowych.
„Do tego, ale i innych wyzwań będziemy chcieli licznie zaangażować informatorów. Z tego powodu szukamy ok. 25 osób gotowych podjąć się tej pracy. Natomiast rekrutacja na kontrolerów biletów wynika z realizacji planów, które są ukierunkowane na ciągłe uszczelnianie systemu kontrolersko-windykacyjnego” - wyjaśniła, cytowana przez Wawrzaszka dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.
Oferta pracy jako informator jest kierowana przede wszystkim do osób, które nie chcą wiązać się sztywnymi ramami współpracy i bardziej szukają sposobu na uzupełnienie swojego budżetu domowego, niż na zapewnienie stałego źródła dochodu. Zadania są tu wykonywane doraźnie, w pobliżu przystanków lub w pojazdach kursujących na zlecenie ZTM.
Kandydaci powinni być kulturalni i cierpliwi. Atutem jest znajomość sieci połączeń. Kandydaci nie zobowiązują się do pracy w konkretnych lokalizacjach oraz terminach. „Podpisujemy umowy zlecenia i dopiero w momencie planowania konkretnej akcji informacyjnej proponujemy poszczególnym osobom udział w niej” - uściśliła dyrektor Gutowska.
Stawka za pracę w charakterze informatora terenowego jest ustalana indywidualnie. ZTM zapewnia kamizelki odblaskowe oraz – w przypadku większych i bardziej złożonych zmian w komunikacji – szkolenia oraz materiały informacyjne (np. mapki, ulotki).
Zadaniem kontrolerów, prócz kontroli biletów, jest m.in. sporządzanie raportów z czynności kontrolerskich i kontrola jakości usług przewozowych. Dla transparentności czynności oraz zwiększenia komfortu i poczucia bezpieczeństwa, kontrolerzy pracują w parach, zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem – o różnych godzinach, na całej sieci ZTM. Kontrolerom przysługują m.in. pensja i prowizje za opłacone mandaty, a także benefity pracownicze.
W pierwszym półroczu br. ZTM wystawił prawie 50 tys. mandatów, a dochód z wszystkich opłat dodatkowych wyniósł w tym czasie prawie 6,7 mln zł. Te liczby są powiązane z końcowymi wynagrodzeniami kontrolerów - poprzez prowizje. Najefektywniejsi początkowi kontrolerzy mogą zarobić 6 tys. zł na rękę.
Zainteresowani pracą w roli informatora mogą zgłaszać się do ZTM mailowo na adres kancelaria@metropoliaztm.pl do 5 sierpnia br. Wystarczy przesłać zgłoszenie zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu w celu dalszego kontaktu. Na zgłoszenia na stanowisko kontrolera biletów ZTM czeka do 30 września – tu dokumentację można dostarczyć mailem, osobiście lub pocztą. Szczegółowe informacje są w ogłoszeniach o pracę w BIP ZTM.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice miast i gmin GZM oraz kilkunastu z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na ok. 7 tys. przystanków. (PAP)
mtb/ mmu/
