24 styczeń 2023

Senator Marek Plura spoczął na cmentarzu w Katowicach

zdjęcie: Senator Marek Plura spoczął na cmentarzu w Katowicach / fot. PAP
fot. PAP
Zmarły w piątek senator Platformy Obywatelskiej, w przeszłości poseł i eurodeputowany Marek Plura, spoczął we wtorek na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA

W trakcie uroczystości małżonka Marka Plury, Ewa Plura, odebrała przyznany mu pośmiertnie przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych” oraz „za podejmowaną z pożytkiem dla kraju działalność publiczną i społeczną".

Uczestniczący w uroczystościach marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił, że przychodzi mu żegnać wielkiego Polaka, wielkiego Ślązaka, wielkiego patriotę – i senatora Rzeczypospolitej. „Senat bez Marka Plury będzie pusty, będzie smutniejszy, bo to on zarażał nas optymizmem, dla każdego z nas miał czas, uśmiech i dobre słowo” – ocenił marszałek.

„Marek Plura był senatorem, posłem, eurodeputowanym, ale przede wszystkim był dobrym, mądrym, ciepłym człowiekiem, dla którego najważniejsza była rodzina: żona, dzieci, rodzice, najbliżsi, ukochani przez niego nade wszystko” – zaznaczył Grodzki.

„Kochał też Śląsk, swoją małą ojczyznę, z jej tradycjami, dziedzictwem, które kultywował, o których należne miejsce zabiegał” – wskazał. Zastrzegł, że choć Marek Plura pełnił wiele ról, w centrum zawsze był u niego drugi człowiek, nawet kosztem niego samego. „Zwłaszcza ten słabszy, z ograniczeniami, ten, który potrzebuje pomocy” – uściślił.

„Niósł ją zawsze, przez całe życie, czy jako pracownik Senatu i poseł, czy jako oddany pracownik socjalny, czy jako uważny terapeuta. Spełniał się we wszystkim, co robił. Mimo swoich ograniczeń miał bogate, dobre życie, które pozostaje w nas i inspiruje na dni, kiedy go już nie ma z nami” – zaakcentował marszałek Senatu.

„Panie senatorze, Marku roztomiły – używam tego jego śląskiego ulubionego słowa, które nam często powtarzał przy różnych okazjach – pragnę ci obiecać w imieniu nas wszystkich, że to, co rozpocząłeś, my, obecni, poniesiemy dalej jako twój testament i zobowiązanie, żywy pomnik naszej wdzięcznej pamięci o Tobie” – zadeklarował Tomasz Grodzki.

Podczas mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla biskup Adam Wodarczyk z Katowic zwrócił uwagę m.in. na wagę miłości w życiu Marka Plury; jak zaznaczył, to właśnie ona pozwoliła mu mimo ciężkiej choroby żyć znacznie dłużej, niż to przepowiadano.

„Wprawdzie Marek z małżonką dali życie swoim dzieciom, to jednak potem żona i dzieci dali życie Markowi. On żył dla nich i dzięki nim” – wskazał bp Wodarczyk, dziękując bliskim Marka Plury za jego życie. „Dzięki wam Marek mógł dla nas wszystkich uczynić tak wiele. Miłość potrafi czynić cuda, a Marek Plura jest tego dzisiejszym dowodem” – ocenił.

Bp Wodarczyk zwrócił się też do uczestników uroczystości pogrzebowych Marka Plury wskazując, że wielu z nich pełni ważne funkcje w kraju czy w Parlamencie Europejskim, a co za tym idzie, wiele czasu spędza poza domem, pracując na rzecz innych, współobywateli.

„W tym właśnie momencie warto pomyśleć z wdzięcznością o swojej rodzinie: o mężu, o żonie, o dzieciach, o swoich bliskich, którzy czuwają nad wami, abyście mogli być nasyceni miłością, miłością rodzinną – i spełniać ze spokojem wasze zadania, abyście nie ustali w drodze” – mówił bp Wodarczyk, apelując też o pamięć o wszystkich współpracownikach takich osób.

Mówiąc o działalności publicznej Plury biskup zaznaczył, że walczył on o godne i ufne traktowanie każdej osoby niepełnosprawnej. „Osobom niepełnosprawnym wskazywał, jak zdobywać szczyty życia. Za jego przykładem będą szli inni z różnego rodzaju niepełnosprawnościami” – podkreślił. „Ludzie mieli do niego zaufanie, bo był wrażliwy, delikatny. Chciał ulżyć, chciał pomóc. Umiał słuchać” – dodał. „Przybliżał Śląsk i Polsce i Europie” – zaznaczył bp Wodarczyk.

Podczas mszy w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odczytano też list metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, przebywającego w Rzymie. Zmarłego żegnał też poseł Sławomir Piechota.

W pożegnaniu na cmentarzu senator Jerzy Fedorowicz, zwracając się do rodziny Marka Plury zaznaczył z uśmiechem, że był to „po prostu cudowny człowiek”. „To, jak on z nami postępował. Przecież jestem w wieku Marka rodziców, mam syna w Marka wieku, w rezultacie najpierw wydawało mi się, że to będzie mój synek, a potem to ja go słuchałem” – mówił.

„Szanowany był bardzo. (...) Kochałem go, jak syna, nie tylko dlatego, że był takim człowiekiem przystępnym, ale także jak mnie było w życiu bardzo trudno, to wtedy bardzo mi pomógł. I każdy dzień i każda obecność Marka przy nas to był dzień jasności i piękna w trudnych, najtrudniejszych okresach” – ocenił Fedorowicz.

„Jeszcze będzie trochę łez, trochę smutku, będzie żałoba, ale potem przyjdzie czas, który to wyleczy. Nagle się okaże, że wasz tata i twój mąż będzie po prostu symbolem cudownego człowieka i polityka. Jeżeli polityka naprawdę ma sens, to politycy powinni naprawdę uczyć się od Marka Plury, jak się zachowywać we wszystkich politycznych sytuacjach” – dodał Fedorowicz wskazując, że na pogrzeb Marka Plury przybyli senatorowie wszystkich opcji politycznych.

Podczas pożegnania na cmentarzu niektórzy jego uczestnicy mieli ze sobą śląskie flagi lub wstążeczki na ubraniach w śląskich barwach.

Marek Plura znany był m.in. z działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych; walczył o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności. Od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się wyłącznie na wózku elektrycznym. Zmarł w piątek w wieku 52 lat. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
-11.4°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 16:47
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-02-09 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-09 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 16:30
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-10 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany