11 wrzesień 2021

Porozumienie Katowickie stało się przesłanką, aby stworzyć jeden związek "Solidarność"

fot. PAP
Porozumienie Katowickie stało się przesłanką, aby stworzyć w okresie PRL-u jeden niezależny związek "Solidarność - podkreślił w sobotę w Dąbrowie Górniczej prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 41. rocznicy podpisania tego porozumienia.
REKLAMA

Prezydent w sobotę uczestniczył w Dąbrowie Górniczej w uroczystych obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego (zwanego także Dąbrowskim) i powstania NSZZ "Solidarność". Złożył też wieniec przed pomnikiem Porozumienia Katowickiego.

Prezydent podkreślił, że jego obecność na uroczystości była uzgodniona w lipcu z przewodniczącym NSZZ "Solidarności" Piotrem Dudą. Ocenił, że Porozumienie Katowickie było "fundamentalnym dla powstania Solidarności".

Dodał, że znaczenie tego porozumienia wynika z tego, że było zawarte przez załogę, "nie z kierownictwem Huty Katowice, nie z PZPR, a z rządem PRL-u, z władzą państwową".

Przypomniał, jak kształtowała się wtedy Solidarność. "Wtedy robotnicy w Polsce wspierani przez inteligencję formowali swoje postulaty, tego czego oczekują" - mówił Duda.

Jak zaznaczył, "zaczęło się od postulatów płacowych". "Chodziło o poziom życia, to był początek, takie były postulatu strajków lipcowych, lubelskich" - dodał. "To ewoluowało, w Szczecinie i w Gdańsku przybrało już formułę oczekiwań o charakterze społecznym, państwowym, podstawowych wolności, na czele z wolnością do zrzeszania się pracowników w wolnych, niezależnych związkach zawodowych" - podkreślił prezydent.

Jego zdaniem to pokazało komunistom "siłę, jaką tworzy wspólnota ludzi, którzy są powiązani wiązem nierozerwalnym". "Jan Paweł II mówił: +Jeden z drugim, razem dźwigający brzemię. Nigdy - jeden przeciw drugiemu+ - to jest właśnie solidarność związanych nierozerwalnym wiązem +Solidarności+ - powiedział.

Podkreślił, że wtedy związkowcom chodziło o to, "by nie powstało wiele związków zawodowych, by nie miały one charakteru branżowego". "Powstał jeden samorządny związek zawodowy +Solidarność+ zrzeszający 10 mln Polaków, będący największym takim ruchem społecznym w ogóle chyba w historii świata. To była istota tamtej przemiany i to zostało doprecyzowane tutaj" - powiedział Andrzej Duda.

Ocenił też, że wśród tych czterech Porozumień uroczyście obchodzonych: Szczecińskiego, Gdańskiego, Jastrzębskiego i Dąbrowskiego, to ostatnie stało się "bezpośrednią przesłanka, aby stworzyć jeden niezależny, samorządny związek zawodowy polskich robotników i pracowników". (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk, Anna Gumułka

krz/ lun/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2021-11-22 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-26 20:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 20:00
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2021-12-03 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany