17 wrzesień 2022

Kamienica przy ul. Gliwickiej 13 zakwalifikowała się do finału konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.. Zwycięzców poznamy 28 września

zdjęcie: Kamienica przy ul. Gliwickiej 13 zakwalifikowała się do finału konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w.. Zwycięzców poznamy 28 września / Marek Mróz /(CC BY-SA 3/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Marek Mróz /(CC BY-SA 3/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Kamienica przy ulicy Gliwickiej 13, znajdująca się w zasobach Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach, ubiega się o zwycięstwo w finale ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. W budynku odbyła się już wizyta jury, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas Gali na Zamku Królewskim w Warszawie 28 września. Jednocześnie rozpoczął się plebiscyt internetowy, w którym można oddawać głos na obiekty zakwalifikowane do finału konkursu.
REKLAMA
Obok głosowania jury odbędą się także wybory internautów. Każdy z użytkowników może zagłosować raz dziennie, promując w ten sposób nie tylko inwestycję KZGM, ale również Katowice.

Gruntowna renowacja historycznej kamienicy

Zgłoszona do konkursu kamienica to budynek z początku XX wieku. Bogate zdobienia, marmurowe mozaiki, polichromie, granitowe wykończenia, duża powierzchnia mieszkań – każdy z elementów dowodził statusu społecznego mieszkańców obiektu, którymi byli przedstawiciele klasy wyższej. Wśród nich znajdował się między innymi gen. dyw. Kazimierz Horoszkiewicz, zajmujący lokal na I piętrze.

Zabytkowy, cenny dla katowickiej architektury obiekt, został poddany gruntownej renowacji, która dobiegła końca w grudniu 2021 r. - Wyremontowano klatkę schodową oraz elewacje, odtworzono tynki na gzymsach, a także detale architektoniczne. Odkryto skrywane pod farbami polichromie, wymieniono dach, a nad wykuszem umieszczono nową kopułę z tytanowo-cynkowej blachy. Renowacją objęto również stolarkę okienną i drzwiową. Część jej elementów poddano odnowieniu, a część wymieniono na nową – wylicza Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. - Celem kompleksowych prac było nie tylko zadbanie o historyczne dziedzictwo, ale również podniesienie komfortu życia mieszkańców. Dlatego w ramach projektu zlikwidowano piece i kotły węglowe, wykonano izolacje przeciwwilgociowe ścian, ocieplono ściany, zbudowano instalację centralnego ogrzewania i usprawniono kanalizację – dodaje dyrektor Gawlik.

Renowacja kamienicy odbyła się w ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020/Funduszu Spójności, którego wartość to ponad 3 miliony zł!

Docenić najciekawsze przedsięwzięcia budowlane

„Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to organizowany od 26 lat konkurs, skierowany do inwestorów, wykonawców oraz projektantów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, a cel inicjatywy to docenienie najciekawszych przedsięwzięć budowlanych. Do każdej z edycji zgłasza się kilkaset obiektów! Zrewitalizowana kamienica przy Gliwickiej, której remont zakończył się pod koniec ubiegłego roku, została zgłoszona w kategorii „Obiekty mieszkalne”.

O przyznaniu statuetki oraz tytułu decyduje jury, składające się z przedstawicieli politechnik, ministerstw,

a także izb budowlanych i architektonicznych. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na prestiż, ale również na ufundowaną przez organizatora reklamę, promującą zarówno inwestycję, jak i jej miasto oraz region.

Internauci też wybierają modernizację roku

Jednocześnie z początkiem września rozpoczęło się głosowanie internautów. Każdy użytkownik może oddać swój głos raz dziennie, a w zamian ma szanse otrzymać zaproszenie na uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Odbędzie się ona na Zamku Królewskim w Warszawie, wydarzeniu ma towarzyszyć koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Oddać głos, jak również zapoznać się ze zgłoszonymi do konkursu obiektami, można za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia:

www.modernizacjaroku.org.pl.

Gliwicka 13 przekonała już do siebie głosujących

To już drugie głosowanie internautów w tegorocznej edycji konkursu. W obecnym można oddać głos wyłącznie na obiekty zakwalifikowane do finału, we wcześniejszym brano pod uwagę wszystkie budynki i realizacje. Wtedy renowacja kamienicy przy Gliwickiej 13 przekonała do siebie zainteresowanych konkursem. Zdobyła najwięcej głosów w kategorii „Obiekty mieszkalne”, a także wśród obiektów z województwa śląskiego. Ponadto znalazła się w pierwszej 10. Ogólnej klasyfikacji.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
12.3°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 18:21
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2022-10-02 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-02 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, T.B....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-06 19:30
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany