4 październik 2022

Kamienica przy Gliwickiej wśród najlepszych rewitalizacji w Polsce

fot. nadesłane
Efekt rewitalizacji kamienicy przy ulicy Gliwickiej 13, 13A został doceniony i otrzymał tytuł finalisty XXVI edycji Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Jakość i kunszt wykonanych prac wysoko ocenili internauci oraz kapituła, która za zrealizowaną inwestycję przyznała Nagrodę Kapituły dla Inwestora – miasta Katowice – KZGM w Katowicach.
REKLAMA

Rewitalizacja kamienicy to nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim oszczędności spowodowane dociepleniem  budynku i  budową nowego systemu ogrzewania. Cieszymy się, że kapituła konkursu to dostrzegła. Wyróżnienie jest świetną promocją miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

W Katowicach docieplamy i modernizujemy budynki użyteczności publicznej – to prace o wartości ponad 100 mln zł, a także budynki mieszkalne z zasobu miasta. Wszystkie te inwestycje mają za zadanie poprawić efektywność energetyczną – dodaje prezydent.

Katowicka kamienica, zlokalizowana przy Gliwickiej 13, 13A, to budynek, którego początki sięgają XX wieku. Powstała z myślą o przedstawicielach klasy wyższej, a wśród zamieszkujących ją lokatorów był  gen. dyw. Kazimierz Horoszkiewicz. By podkreślić klasę tego miejsca, zdecydowano się na bogate zdobienia, marmurowe mozaiki, polichromie, granitowe wykończenia, a mieszkania charakteryzowały się dużą powierzchnią

Pod koniec 2021 zakończyły się prace, dzięki którym historyczny budynek, tak cenny dla katowickiej architektury, ponownie nabrał blasku. W ramach projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020/Fundusz Spójności zrewitalizowano kamienicę, a wartość prac to ponad 3 mln zł.

Wyremontowano klatkę schodową oraz elewacje, odtworzono tynki na gzymsach, a także detale architektoniczne. Odkryto skrywane pod farbami polichromie, wymieniono dach, a nad wykuszem umieszczono nową kopułę z tytanowo-cynkowej blachy.

Renowacją objęto również stolarkę okienną i drzwiową. Część jej elementów poddano odnowieniu, a część wymieniono na nową – wylicza Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Celem kompleksowych prac było nie tylko zadbanie o historyczne dziedzictwo, ale również podniesienie komfortu życia mieszkańców. Dlatego w ramach projektu zlikwidowano piece i kotły węglowe, wykonano izolacje przeciwwilgociowe ścian, ocieplono ściany, zbudowano instalację centralnego ogrzewania i usprawniono kanalizację – dodaje dyrektor Gawlik.

Wyborom jury towarzyszył także plebiscyt internautów podzielony na dwa etapy. W pierwszym z nich kamienica przy Gliwickiej 13, 13A znalazła się wśród 10 najlepszych budynków w ogólnopolskiej klasyfikacji. Jednocześnie zdobyła najwięcej głosów w kategorii „Obiekty mieszkalne” oraz najwięcej głosów w całym województwie śląskim. Z kolei w finale internetowego głosowania budynek zarządzany przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach znalazł się na II miejscu podium.

Takie wyróżnienia oczywiście cieszą i jesteśmy wdzięczni zarówno kapitule konkursu, jak i internautom. Najważniejszy jest jednak sam efekt tych prac. Dzięki rewitalizacji przywróciliśmy blask temu cennemu obiektowi katowickiej architektury – mówi Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Szczególne podziękowania kieruję do mojego profesjonalnego zespołu - bardzo doświadczonych i świetnych fachowców, którzy realizowali i nadzorowali prace związane z kompleksową modernizacją budynku. W skład zespołu wchodzą m.in.:  Pani Monika Paruzel – inspektor nadzoru, Pan Józef Biskup – inspektor nadzoru, Pani Małgorzata Karpiel – Kierownik Działu Dokumentacji i Inwestycji oraz Pani Jolanta Bańkowska – Z-ca Dyrektora ds. Technicznych KZGM w Katowicach – dodaje dyrektor Gawlik.

 „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to organizowany od 26 lat konkurs, skierowany do inwestorów, wykonawców oraz projektantów. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, a cel inicjatywy to docenienie najciekawszych przedsięwzięć budowlanych. Do każdej z edycji zgłasza się kilkaset obiektów! Zrewitalizowana kamienica przy Gliwickiej, której remont zakończył się pod koniec ubiegłego roku, została zgłoszona w kategorii „Obiekty mieszkalne”.

O przyznaniu statuetki oraz tytułu decyduje jury, składające się z przedstawicieli politechnik, ministerstw, a także izb budowlanych i architektonicznych. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na prestiż, ale również na ufundowaną przez organizatora reklamę, promującą zarówno inwestycję, jak i jej miasto oraz region.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
0.7°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 15:44
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2022-12-01 19:00
miejsce
Scena54 by FEIIM, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-02 19:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-02 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-03 10:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany