6 maj 2022

Zaatakowana nożem dziewczynka była przypadkową ofiarą

fot. PAP
41-latek, który w czwartek w Bielsku-Białej przed szkołą przy ul. Grota-Roweckiego zaatakował nożem 12-latkę leczył się psychiatrycznie, a ofiara była przypadkowa. Dziecko zostało ugodzone w brzuch, klatkę piersiową i nogę – ustaliła nieoficjalnie PAP ze źródła zbliżonego do śledztwa.
REKLAMA

12-letnia Zofia W. jest w ciężkim stanie. Przebywa w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. PAP ustaliła, że dziewczynka ma rany brzucha, klatki piersiowej i nogi.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła w piątek PAP, 41-letni napastnik Arkadiusz D. mieszkał w bloku naprzeciwko szkoły. Jak wynika z relacji jego rodziny, leczył się na schizofrenię, miał przyjmować leki. „Wyszedł przed dom i zaatakował” - powiedział jeden z funkcjonariuszy.

Po zatrzymaniu napastnik trafił do szpitala psychiatrycznego, gdzie jest pilnowany przez policjantów.

Rzecznik bielskiej policji asp. szt. Roman Szybiak powiedział w rozmowie z PAP, że napastnika i dziewczynki nie łączyły żadne relacje. „Była to najprawdopodobniej całkowicie przypadkowa ofiara 41-latka. Sprawa jest zakwalifikowana jako usiłowanie zabójstwa. Zostaną powołani biegli psychiatrzy, którzy ocenią, czy z mężczyzną mogą zostać wykonane czynności procesowe. Sprawą zajmie się prokuratura rejonowa Bielsko-Biała Południe” – powiedział.

Roman Szybiak poinformował też, że w tej sprawie przesłuchani zostali już świadkowie zdarzenia. „Mamy zabezpieczone narzędzie zbrodni. Dotychczas zebrany materiał dowodowy jest wystarczający, by wystąpić z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie napastnika” – powiedział. Lokalne media nieoficjalnie informowały w czwartek, że mężczyzna zadał ciosy nożem kuchennym o 20-cm ostrzu.

Rzecznik bielskiej policji pytany o stan zdrowia psychicznego napastnika powiedział, że po jego zatrzymaniu wystąpiły „przesłanki do tego, by został przebadany przez biegłych psychiatrów”. Powoła ich prokurator. „Dopiero po tych badaniach napastnik będzie mógł usłyszeć zarzut. Biegli ocenią, czy mogą być z nim wykonywane czynności procesowe, czy nie” – dodał.

Policjanci od momentu zatrzymania mają 48 godzin na skompletowanie materiału umożliwiającego postawienie zarzutów i wystąpienie do sądu o tymczasowy areszt. Ten termin upłynie w sobotę. Nad sprawą pracują funkcjonariusze z wydziału kryminalnego bielskiej komendy pod nadzorem prokuratora. Sąd na rozpoznanie wniosku i wydanie postanowienia ma później 24 godziny.

Szybiak wyjaśnił w rozmowie z PAP, że mężczyzna – bez względu na stan zdrowia - może zostać tymczasowo aresztowany. 41-latek może też formalnie zostać podejrzanym także, jeżeli zostanie wydane postanowienie, że nie będzie można go przesłuchać.

Do ataku doszło w czwartek około godziny 13. Napastnik przed szkołą podstawową nr 22 w ścisłym centrum Bielska-Białej z nieznanych powodów zaatakował 12-latkę zadając jej kilka ciosów nożem. Mężczyzna bezpośrednio po zdarzeniu uciekł, ale chwilę późnej został zatrzymany przez policjantów.

12-latka z obrażeniami zagrażającymi jej życiu trafiła najpierw do szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej, a późnym popołudniem przetransportowano ją śmigłowcem do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. W nocy przeszła operację. W ciężkim stanie przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej – podał w piątek szpital. (PAP)

autorzy: Marek Szafrański i Krzysztof Konopka

szf/ kon/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
9.8°C
wschód słońca: 04:55
zachód słońca: 20:25
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2022-05-17 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-17 20:00
miejsce
Klub Królestwo, Katowice, Rondo...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-19 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Armii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany