19 listopad 2023

W poniedziałek zapadnie decyzja o powrocie do domów ewakuowanych przez zapadlisko mieszkańców

zdjęcie: W poniedziałek zapadnie decyzja o powrocie do domów ewakuowanych przez zapadlisko mieszkańców / pixabay/2762319
O dalszych losach mieszkańców budynku przy ul. Leśnej w Siemianowicach Śląskich zadecyduje w poniedziałek Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wcześniej zostali oni ewakuowani z powodu utworzonego przed klatką do bloku zapadliska o głębokości 40 m.
REKLAMA

"Na wniosek prezydenta miasta, w poniedziałek pracę rozpocznie Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, w skład którego wchodzą między innymi prezydent Siemianowic Śląskich, sekretarz miasta, służby miejskie, nadzór budowlany oraz odpowiednie komórki Urzędu Miasta. Po tym spotkaniu zostaną podjęte dalsze decyzje o losach mieszkańców" - poinformował PAP w niedzielę rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich Piotr Kochanek.

W budynku znajdującym się przy zapadlisku nadal podłączony jest prąd oraz instalacja gazowa. "Raczej nie powinno być wielkiego problemu, aby ci mieszkańcy wrócili, ale ta dziura, zapadlisko, powinno zostać wcześniej zabezpieczone" - podkreślił Kochanek.

Przed klatką do bloku w sobotę po godzinie 17.00 pojawiło się osuwisko o głębokości ok. 40 metrów i średnicy 60-80 cm. Pod powierzchnią zniknęła latarnia, a teren wokół został uszkodzony.

"Zapadlisko miało miejsce około 4 metrów od budynku. Ewakuowanych zostało 13 osób w tym dwoje dzieci. Wszystkie osoby znalazły schronienie u swoich rodzin i bliskich" - powiedział PAP oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Siemianowicach Śląskich mł. kpt. Sebastian Karpiński. Teren zabezpieczyły służby miejskie.

W miejsce zapadliska przyjechał również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który potwierdził, że konstrukcja budynku nie została naruszona.

"Na chwilę obecną budynek jest wyłączony z użytku decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego" - dodał mł. kpt. Karpiński.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, co dokładnie spowodowało powstanie osuwiska.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
-2.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 09:00
miejsce
Szkoła Podstawowa nr 11 z...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany