W 2024 r. spadła liczba wypadków drogowych, zabitych i rannych
„Rok 2024 przyniósł wiele wyzwań, ale w zakresie ruchu drogowego na przestrzeni ubiegłych lat okazał się najbezpieczniejszy” – ocenili policjanci ze śląskiej drogówki, którzy podczas piątkowej konferencji prasowej podsumowali swoje działania w ostatnich 12 miesiącach.
Według policyjnych statystyk w 2024 r. na drogach woj. śląskiego doszło do 1772 wypadków – o 173 mniej niż w poprzednim roku. Zginęło w nich 120 osób (6 mniej niż w roku poprzednim), a 1992 osoby zostały ranne (o 214 mniej).
W całym ubiegłym roku drogówka z woj. śląskiego przeprowadziła łącznie prawie 3 mln kontroli trzeźwości, wyeliminowała z ruchu ponad 10 tys. nietrzeźwych kierowców. W 2023 r. takich kontroli było ponad 2,5 mln, a zatrzymanych kierowców ponad 11,5 tys.
Zmiany przepisów ruchu drogowego i większa liczba punktów karnych za wykroczenia spowodowały, że wzrosła liczba wniosków o kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowców. W 2024 r. śląska policja wystąpiła z 3310 takimi wnioskami wobec osób, które przekroczyły limit 24 punktów. Było ich o ponad 900 – czyli o ponad 30 proc. – więcej niż rok wcześniej i o prawie 400 proc. w porównaniu do roku 2022, w którym zaostrzono przepisy wobec kierowców (wtedy było 835 wniosków).
W 2024 r. złożono w sumie 200 wniosków o cofnięcie uprawnień młodym kierowcom – osobom, które w ciągu pierwszego roku przekroczyły limit 20 punktów lub w ciągu pierwszych dwóch lat dopuściły się przestępstwa w komunikacji (wypadek, stan nietrzeźwości) lub też trzech poważnych wykroczeń.
W latach 2023 i 2024 wpłynęło odpowiednio 3083 i 3003 zgłoszenia na elektroniczną skrzynkę komendy wojewódzkiej „Stop Agresji Drogowej”. Dotyczą one różnorodnych naruszeń przepisów ruchu drogowego, zarówno sytuacji bardzo niebezpiecznych, takich jak wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu czy wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle, jak również incydentów porządkowych, takich, jak nieprawidłowe parkowanie na chodnikach, drogach dla rowerów czy przypadkowe najeżdżanie na linie ciągłe i powierzchnie wyłączone.
Śląski garnizon liczy 1199 policjantów drogówki. To mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Katowicach oraz z komend miejskich, powiatowych i Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach. „Każdego dnia bezpieczeństwa na drogach strzeże blisko 480 policjantów ruchu drogowego, którzy patrolują tysiące kilometrów dróg, w tym autostrady, drogi krajowe i lokalne” – opisuje komenda wojewódzka. (PAP)
kon/ joz/
