Śląskie Nagrody Naukowe rozdane
Katowice uzyskały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Po raz pierwszy wydarzenie tej rangi związane ze światem nauki odbędzie się w Polsce. To ogromne wyróżnienie, ale także szansa. Naszym wspólnym celem jest otwarcie uczelni na mieszkańców. Chcemy, by synergia między miastem, a uczelniami trwała i przynosiła efekty. Dlatego jako miasto od kilku lat angażujemy się w Śląski Festiwal Nauki, którego Katowice są gospodarzem. Częścią ŚFN jest również Śląska Nagroda Naukowa – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Biorąc pod uwagę to jak duży nacisk na prowadzenie polityki zrównoważonego transportu położyliśmy w Katowicach, czy to poprzez budowę centrów przesiadkowych, kolejne kilometry dróg rowerowych po wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem, zwanego ITS, nie może dziwić, że Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Katowice otrzymał dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. Politechniki Śląskiej, który zajmuje się tą tematyką – dodał prezydent.
O laureacie
Laureata poznaliśmy 18 marca br. podczas uroczystej gali wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej. Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Katowice otrzymał dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. Politechniki Śląskiej, który w swojej pracy naukowej łączy problematykę inżynierii ruchu drogowego (w tym analiz i prognoz ruchu, modelowania i optymalizacji systemów transportowych) z kształtowaniem zachowań komunikacyjnych w miastach. Jego dorobek obejmuje ponad 300 pozycji. W 2018 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie transportu. Jako tytuł osiągnięcia wskazano kształtowanie zachowań komunikacyjnych osób podróżujących w zakresie podziału zadań przewozowych zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem narzędzi infrastrukturalnych, organizacyjnych, ekonomicznych oraz przekazu informacyjnego. Pan Grzegorz Sierpiński nadal działa w tej tematyce rozwijając kolejne zagadnienia, a także otwierając współpracę z kolejnymi ośrodkami naukowymi. Od 2006 roku jest przewodniczącym komitetu organizacyjnego corocznej konferencji naukowo – technicznej „Systemy Transportowe. Teoria i Praktyka”. Konferencja ta jest organizowana w Katowicach, a od 2016 roku ma wymiar międzynarodowy.Nagroda
Przyznanie Nagrody oznacza najwyższe uznanie dla działalności laureata, ale już sama nominacja jest wyrazem podziwu Kapituły Nagrody i wspólnot akademickich. W tym roku osobami nominowanymi do Nagrody specjalnej byli również:- prof. dr hab. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
- prof. dr hab. n. med. Jan E. Zejda ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
- dr hab. Rafał Żelazny, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
- dr hab. Agnieszka Nawrocka z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach;
- dr Zofia Oslislo-Piekarska z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Nagrodę w kategorii Pracownik naukowy otrzymali:
- dr Jan P. Matuszyński - Uniwersytet Śląski w Katowicach,
- dr hab. inż. Sebastian Student, prof. PŚ - Politechnika Śląska,
- prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig, Śląski Uniwersytet Medyczny,
- prof. dr hab. Yuriy Povstenko - Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie,
- prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski - Politechnika Częstochowska,
- dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, prof. UE - Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
- dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF Katowice - Akademia Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- prof. dr hab. Jan Szmatloch - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.\
Więcej informacji o Śląskiej Nagrodzie Naukowej znajduje się na stronie internetowej: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/snn-o-nagrodzie.