16 styczeń 2023

Nagroda im. Prezydenta Pawła Adamowicza dla Marka Nazarko oraz mieszkańców gminy Michałowo

fot. nadesłane
Dzisiaj, w piątek 13 stycznia, w bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku ogłoszono laureata drugiej edycji Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza, która jest przyznawana za odwagę w krzewieniu wolności, solidarności i równości. W tym roku laureat jest zbiorowy – wyróżnienie trafi do Marka Nazarko, burmistrza Michałowa oraz mieszkańców gminy Michałowo. Ich kandydaturę do nagrody zgłosiły wspólnie Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO.
REKLAMA
Fundatorami Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza są Europejski Komitet Regionów, ICORN, czyli Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia oraz Miasto Gdańsk. Wyróżnienie upamiętnia postać i działalność zamordowanego cztery lata temu prezydenta Gdańska, ale także promuje osoby i organizacje, które działają na rzecz pokoju, równych szans, integracji społecznej i praw podstawowych.

Nagroda jest uhonorowaniem wszystkich, którzy budują mosty i burzą mury między ludźmi, którzy torują drogi do zmian społecznych na rzecz najsłabszych, nie stronią od walki o prawa człowieka i obywatela, stając w obronie swobód na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Rok temu, pierwszą laureatką nagrody została Henriette Reker, burmistrz Kolonii.

W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane burmistrzowi Michałowa Markowi Nazarko oraz mieszkańcom gminy Michałowo za wspólne działania na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Tę zbiorową kandydaturę podkreślającą współpracę całego lokalnego środowiska zgłosiły razem polskie Miasta Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław, które prowadzą m.in. programy rezydencyjne dla prześladowanych twórców.

W uroczystym ogłoszeniu laureata udział wzięli: Magdalena Adamowicz, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia i Robert Piaskowski – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Wrocław reprezentowała również Katarzyna Janusik, zastępczyni dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, instytucji będącej operatorem programu ICORN we Wrocławiu.

Zgłosiliśmy kandydaturę niewielkiego miasta, zgłosiliśmy małą gminę, a tak naprawdę laureata zbiorowego: mieszkańców i reprezentującego ich burmistrza. Przykład Michałowa pokazuje, jak może działać ludzka zbiorowość w szczególnym czasie. Noblistka Wisława Szymborska, której stulecie urodzin obchodzimy w tym roku, napisała w jednym ze swoich wierszy »Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

W lutym 2022 roku tysiące Polaków ruszyło w kierunku granicy, aby udzielić pomocy setkom tysięcy rodzin, w tym kobiet i dzieci uciekających przed inwazją Rosji na wolną Ukrainę. Polacy otworzyli swoje domy, by pomóc ofiarom największego od II wojny światowej kryzysu w naszej części Europy. Ale pierwszy, prawdziwy test ludzkiej solidarności i uczciwości w Polsce został zdany wcześniej, na Podlasiu. To dzieło, w którym czynnie uczestniczyła społeczność Michałowa, reprezentowana przez jej władze i wiele organizacji pozarządowych.

Postawa ta jest godna odnotowania i wyróżnienia. My, miasta schronienia ICORN, chcemy złożyć w ten sposób hołd dla postawy społeczności małej gminy i jej sąsiadów. W tym sensie gmina Michałowo nie jest już tylko Pograniczem, ale jako Pogranicze staje się prawdziwą »tkanką łączną« Europy, przywołując tym terminem ponownie autorów »Rodzinnej Europy« i »W stronę Xenopolis«” – mówił w laudacji Robert Piaskowski.

Uroczyste i oficjalne wręczenie nagrody wraz z odczytaniem laudacji odbędzie się podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli 8 lutego 2023.

Na krótkiej liście nominowanych do nagrody znaleźli się w tym roku również: Oleksandr Babych – mer oraz Rada Miasta Hoła Prystań (Ukraina), SOS Mediterranee France – stowarzyszenie ratownicze na Morzu Śródziemnym (Francja), Vadym Boichenko, mer Mariupola oraz Rada Miasta Mariupol (Ukraina) oraz Stowarzyszenie Miast Ukraińskich w Kijowie (Ukraina).

II edycja Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza jest jednym z elementów programu upamiętniającego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w czwartą rocznicę jego tragicznej śmierci.

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (ICORN) została oficjalnie powołana w 2006 roku, Wrocław przystąpił do niej w 2015 i jest jednym z czterech polskich miast, które należą do Sieci (obok Krakowa, Gdańska i Katowic). Ogólnoświatowa sieć zrzesza miasta, które aktywnie i konkretnie angażują się w walkę o wolność słowa i zwiększanie świadomości zagrożeń dla wolności ekspresji twórczej we współczesnym świecie. Celem programu jest udzielenie pomocy represjonowanym pisarzom – najczęściej ukrywającym się lub objętym zakazem druku w swoim kraju. Miasto członkowskie na rok lub dwa lata staje się domem dla wybranego twórcy. Udziela mu stypendium, umożliwia pracę twórczą, zapewnia mieszkanie, lekcje języka danego kraju oraz wszelką niezbędną pomoc. Do tej pory schronienie w miastach Sieci otrzymało ponad dwustu artystów. Operatorem Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia Pisarzy we Wrocławiu jest Wrocławski Dom Literatury.

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
5.5°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 19:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-04-20 17:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 19:00
miejsce
Scena Gliwicka 120, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany