13 wrzesień 2022

Można głosować w Budżecie Obywatelskim

zdjęcie: Można głosować w Budżecie Obywatelskim / pixabay/1594962
W sumie 269 projektów mają do wyboru mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego. 230 projektów lokalnych i 29 ogólnomiejskich - to katowiczanie zdecydują, które z zadań zgłoszonych do IX edycji Budżetu Obywatelskiego zostaną przeznaczone do realizacji. Głosowanie trwa do 23 września.
REKLAMA
W dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie 323 wnioski, spośród których pozytywnie weryfikację przeszło prawie 78%. Po uwzględnieniu odwołań pozytywnie zweryfikowanych wniosków 29 to projekty ogólnomiejskie, a 230 to zadania o charakterze lokalnym. Podobnie do lat ubiegłych i w tym roku głosowanie odbywa się tylko drogą elektroniczną, a swój głos oddać mogą wszyscy katowiczanie, bez względu na wiek.

W Katowicach każdego roku przybywa wartościowych projektów, które zostały zgłoszone i wybrane przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Także i w tej edycji znalazło się wiele różnorodnych pomysłów zmieniających dzielnice i miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – i dodaje -  W dotychczasowych ośmiu edycjach mieszkańcy wybrali łącznie prawie 1000 projektów, z których miejskie służby zrealizowały już ponad 850. Z efektów tej pomysłowości i społecznego zaangażowania korzystają tysiące mieszkańców.


Wśród zgłoszonych projektów najwięcej do dyspozycji mają mieszkańcy: Ligota-Panewniki, aż 17. Następnie Bogucice (16) i osiedle Tysiąclecia (15). Z kolei w dzielnicach Piotrowice-Ochojec, Wełnowiec-Józefowiec i Śródmieście wszystkie ze zgłoszonych projektów przeszły pozytywną weryfikację formalną oraz merytoryczną i podlegają głosowaniu mieszkańców.

To już dziewiąte głosowanie mieszkańców na zadania zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W poprzednich latach, co roku kilkadziesiąt tysięcy katowiczan decydowało o projektach poprawiających ich jakość życia. Widzimy, że mieszkańcy czekają na to głosowanie, w tym roku pierwsze głosy zostały oddane już 3 minuty po północy, a przez weekend zagłosowało ponad 5,3 tys. katowiczan. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy naszego miasta ponownie udowodnią, że zależy im na realnym wpływie na swoje społeczności lokalne i najbliższe otoczenie – mówi prezydent.


W projektach ogólnomiejskich pojawiają się m.in. te dotyczące remontów i modernizacji boisk szkolnych (Szopienice-Burowiec, Załęska Hałda-Brynów część zachodnia), zadania o charakterze kulturalnym jak np. koncerty (Ligota-Panewniki) oraz projekty związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną mieszkańców – wśród tych warsztaty prozdrowotne i psychologiczne, zajęcia ruchowe dla seniorów, spotkania z fizjoterapeutą (Ligota-Panewniki, Bogucice). Ponadto pojawił się pomysł instalacji urządzeń ratujących życie (Giszowiec).
Tradycyjnie są też projekty związane z rekreacją oraz atrakcjami dla najmłodszych - oprócz rewitalizacji istniejących placów zabaw (Brynów część wschodnia-os. Zgrzebnioka, os. Paderewskiego-Muchowiec), pojawiła się także nowa wiata piknikowa (os. Tysiąclecia) lub tor do jazdy na rowerze, hulajnodze i rolkach (os. Paderewskiego-Muchowiec).

Wśród projektów lokalnych natomiast znaczącą część stanowią zadania nieinwestycyjne, czyli zakładające realizację warsztatów kreatywnych, plastycznych, festiwali, jarmarków, festynów rodzinnych czy zakupu książek, audiobooków i gier planszowych dla bibliotek miejskich.

Ponadto ciekawostką są murale, których zadaniem miałoby być uatrakcyjnienie miejskiej przestrzeni (Ligota-Panewniki, Załęże).

Poza tym jest wiele zadań o charakterze edukacyjnym, tworzonych z myślą o dzieciach i młodzieży. Między innymi budowa naukowego placu zabaw (os. Paderewskiego-Muchowiec), czy cykl zajęć naukowo-badawczo-ekologicznych (Załęska Hałda-Brynów cz. zachodnia), a także warsztaty z robotyki dla najmłodszych (os. Witosa).

Oczywiście pojawiło się też wiele projektów dotyczących modernizacji i stworzenia nowej infrastruktury drogowej i zakładających remont istniejących chodników (m.in. Załęska Hałda-Brynów część zachodnia, os. Paderewskiego-Muchowiec, Brynów część wschodnia-Os. Zgrzebnioka) oraz budowę nowych parkingów (m.in. Osiedle Tysiąclecia, Ligota-Panewniki, Bogucice).

Co cieszy - wśród zgłoszonych zadań znalazły się również projekty dotyczące infrastruktury rowerowej, mające na celu utworzenie nowych przejazdów rowerowych (Dąb) oraz ścieżek (Os. Witosa) lub modernizację tych istniejących (m.in. Koszutka, Dąb). Niektóre z projektów dotyczą też instalacji kamer monitoringu miejskiego, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w dzielnicach (Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec), i innych urządzeń zwiększających bezpieczeństwo, jak montaż radarów prewencyjnych (Koszutka, Podlesie) czy dodatkowe oświetlenie przy przejściach dla pieszych (os. Witosa).

Ponadto, wśród projektów znalazły się też pielęgnacja obszarów zielonych czy rewitalizacja placów i skwerów oraz stworzenia ogrodów sensorycznych (m.in. Giszowiec, Burowiec i Załęże).

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej, jednakże przez dwa tygodnie głosowania w dniach i godzinach pracy urzędu chętni mieszkańcy mogą zagłosować również w Punkcie Konsultacyjnym, który mieści się przy Rynku 13, w pokoju 205 – mówi Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym miejscu wszystkie osoby, które mieszkają w Katowicach, ale nie posiadają nr PESEL bądź zameldowania w Katowicach, mogą dopisać się do rejestru osób uprawnionych do udziału w głosowaniu i oddać swój głos – dodaje.

Głosowaniu będą towarzyszyły akcje promujące i wspierające mieszkańców.
Należy pamiętać, że aby zagłosować w Stacjonarnym Punkcie Głosowania, należy mieć ze sobą dokument tożsamości, a w przypadku osób poniżej 18 roku życia legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający posiadanie numeru PESEL.
Stacjonarne Punkty Głosowania będą czynne od poniedziałku 19 września do czwartku 22 września w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskim Domu Kultury „Południe" w Zarzeczu.

Więcej informacji dotyczących głosowania, harmonogramu pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania oraz wykaz projektów można znaleźć na stronie Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – bo.katowice.eu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Katowice
4.9°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 19:46
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-04-20 17:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 19:00
miejsce
Scena Gliwicka 120, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-20 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany