KISMiA z pierwszą nagrodą w Smart City Poland Award 2021
Podczas targów Smart City Expo Poland odbywających się w dniach 21-22 października w Warszawie odbyła się uroczysta gala w trakcie której główną nagrodę w kategorii „Bezpieczeństwo Publiczne” odebrał projekt „Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy/KISMiA”.Katowice to miasto innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowych technologii. Stajemy się coraz bardziej smart city w różnych obszarach. To właśnie w naszym mieście powstał pierwszy w Polsce, w tej skali, inteligentny system monitoringu wizyjnego. Bez wątpienia nowoczesne rozwiązania firmy Milestone XProtect Corporate przyczyniają się do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w Katowicach. W samym 2020 r. do prowadzonych postępowań o przestępstwa i wykroczenia katowicka Policja wykorzystała ponad 400 nagrań z monitoringu. Wysoka skuteczność systemu KISMiA skłoniła nas do jego systematycznego rozwoju i rozbudowy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Targi Smart City Expo Poland to największe w Polsce wydarzenie poświęcone tematyce inteligentnych miast. W 2020 roku Patronami Honorowymi targów ON-Line byli m.in.: Komisja Europejska, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Związek Miast Polskich, Unia Metropoli Polskich, Prezydenci Miast Wojewódzkich. Smart City Poland Award to natomiast nagroda przyznawana za najlepsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania z zakresu Smart City wdrożone w roku poprzedzającym targi. Laureatami nagrody mogą zostać jednostki samorządu terytorialnego oraz firmy komercyjne.
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA)
Obecnie w ramach KISMiA jest niemal 300 kamer rozsianych na ponad 160 km2 miasta liczącego prawie 300 tysięcy mieszkańców. Katowice już na początku tworzenia systemu monitoringu umożliwiły późniejszą jego rozbudowę. Równolegle z projektem KISMiA powstała sieć światłowodowa łącząca wszystkie miejskie jednostki (np. budynki Urzędu Miasta, szkoły, biblioteki itd.). W ten sposób połączono wiele punktów miasta w całość. Prace nad systemem ruszyły intensywnie w 2015 r. Najważniejszymi celami było poprawienie efektywności pracy operatorów monitoringu, skuteczności działania służb oraz ich koordynacji. Zintegrowany system miał zapewnić lepszą orientację co do zdarzenia i sprawniejszą współpracę służb wspierających bezpieczeństwo.
Katowicki system zaczął działać na początku 2017 r., obecnie można do niego włączyć monitoring z nowo powstających inwestycji, takich jak centra przesiadkowe. Dokładanie kolejnych punktów monitoringu spowodowało, że zaczęliśmy myśleć o tym, by efektywnie obsłużyć system, posługując się sztuczną inteligencją, która wspiera pracę operatorów. Centrum monitoringu powstało w 2017 roku i objęło dotychczasowe lokalizacje kamer oraz nowe lokalizacje w śródmieściu i dzielnicach, jak również 16 punktów SAR (Strefy Aktywności Rodzinnej). Dodatkowo w ramach projektu KISMiA uruchomiono 10 punktów nadzoru nad ruchem drogowym usytuowanych na głównych ciągach komunikacyjnych miasta Katowice. System pozwala na rozbudowę nawet do 1024 kamer – mówi Mirosław Cygan, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy wspiera także kontrolę dróg w mieście. Punkty kamerowe LPR (Licence Plate Recognition), umieszczone na bramownicach wjazdowych do miasta, nie monitorują prędkości samochodów w mieście, ale służą monitorowaniu natężenia ruchu kołowego na głównych arteriach drogowych Katowic. Natomiast dzięki wykorzystywaniu tych kamer przez Policję, skuteczniejszą stała się walka z procederem kradzieży pojazdów. Z danych katowickiej policji wynika, że liczba kradzieży samochodów w Katowicach spadła z poziomu 337 w roku 2016 do 79 przypadków w roku 2020! Jednocześnie wzrosła wykrywalność w tej kategorii przestępstw z poziomu 16,4% do 76%.Natomiast Marcin Palka, konsultant ds. utrzymania monitoringu i rozwoju systemu KISMiA podkreśla –Kluczowe i unikatowe na skalę kraju w KISMiA jest to, że system powstawał z myślą o przyszłości. Budowa sieci światłowodowej wraz z kolejnymi punktami monitoringu i data center to był strzał w dziesiątkę.
Statystyki
O skuteczności systemu świadczy wykrywalność przestępstw ogółem. Z danych katowickiej policji wynika, że od 2017 r. w ciągu roku nie spada ona poniżej 65 proc., zmniejsza się także bezwzględna liczba przestępstw. W 2020 r. wykrywalność przestępczości ogółem w Katowicach osiągnęła poziom 67,4 proc. Kamer monitoringu dopominają się również sami mieszkańcy stolicy Górnego Śląska, wielu działaczy społecznych składa wnioski do Urzędu Miasta, by takie urządzenia zostały zainstalowane i włączone do systemu KISMiA w najodleglejszych krańcach miasta. Rozmieszczenie kamer jest szeroko konsultowane społecznie, m.in. poprzez zgłaszanie kolejnych punktów monitoringu bezpośrednio przez mieszkańców w ramach katowickiego budżetu obywatelskiego, a ich rola prewencyjnego odziaływania na przestrzeń publiczną jest nieoceniona.
Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice