Katowice Miastem Fachowców – wystartował II etap programu
Dzięki takim programom jak Katowice Miastem Fachowców, oferta edukacyjna katowickich szkół coraz lepiej odpowiada na zapotrzebowanie ze strony uczniów i środowiska biznesu. Projekt pozwala poznać pracę w konkretnym zawodzie, a co za tym idzie zaplanować rozwój zawodowy już na etapie edukacji. W ten sposób chcemy odpowiadać na potrzeby rynku, na którym są dzisiaj bardzo potrzebni fachowcy, a młodym ludziom pokazać, że taka praca może być atrakcyjna i satysfakcjonująca – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Do połowy grudnia uczniowie odwiedzą katowickie przedsiębiorstwa, z którymi miasto podpisało stosowne listy intencyjne. To firmy takie jak: Adam Milner „AMO” Obsługa Gastronomii i Hoteli, Catering; ALSTOM Polska S.A.; BFC Nieruchomości Johann Bros; Piekarnia Antoni Król; Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o.; Rockwell Automation Sp. z o.o.; Stosowanie Maszyn Tadeusz Szwajca; Śląska Izba Turystyki oraz TAURON Polska Energia S.A.Tej jesieni rozpoczęliśmy piątą edycję programu Katowice Miastem Fachowców, w którym od początku jego istnienia wzięło udział prawie 4 tys. uczniów katowickich szkół, a w ramach tej edycji będzie to kolejny tysiąc – dodaje prezydent.
Cieszy nas, że program Katowice Miastem Fachowców na stałe wpisał się w obszar współpracy samorządu z lokalnym biznesem, i że coraz więcej firm działających w Katowicach dostrzega swoją rolę w procesie rozwoju gospodarczego miasta – mówi Mariusz Jankowski, naczelnik wydziału obsługi inwestorów.
W tej edycji programu uczniowie biorący w nim udział będą mogli poznać specyfikę takich zawodów jak: piekarz, kierowca autobusu, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, kucharz, kelner, pokojówka, recepcjonista, inżynier wsparcia technicznego klienta, programista, analityk danych, spawacz, inżynier produkcji, badacz danych, ekspert ds. danych i wykorzystania sztucznej inteligencji, team leader, architekt, zarządca nieruchomości, pracownik biura podróży, pilot wycieczek, organizator wypoczynku, operator CNC, operator EDM, monter - praca przy montażu urządzeń MM, mechanik, hydraulik, mechatronik, elektryk, elektromonter, elektroenergetyk, energetyk, elektromechanik, hartownik, operator maszyn, tester aplikacji SRK, lakiernik.W tegorocznej edycji podpisaliśmy 9 listów intencyjnych, a przedsiębiorstwa organizujące wizyty studyjne są bardzo zróżnicowane i jestem pewien, że każdy uczeń znajdzie firmę, która koreluje z jego zainteresowaniami – dodaje naczelnik.
Ponadto partnerzy programu Katowice Miastem Fachowców zostali zaproszeni do współtworzenia stoiska Katowic na Śląskim Festiwalu Nauki, który odbędzie się w dniach 9-11 grudnia br. Na uczestników Festiwalu czekają pokazy, warsztaty, prezentacje i wiele ciekawych atrakcji związanych z tematyką m.in. innowacji, zrównoważonego rozwoju w nauce i edukacji. Więcej na ten temat na stronie internetowej wydarzenia: https://slaskifestiwalnauki.pl/.
Program Katowice Miastem Fachowców został dostrzeżony przez Polski Fundusz Rozwoju, który w ramach „PFR dla Miast” wprowadził go do Bazy Miejskich Innowacji jako przykład do implementowania. Katowice Miastem Fachowców to jeden z wielu projektów edukacyjnych realizowanych przez miasto. Warto przypomnieć chociażby program „Jak ryba w wodzie” skierowany do młodszych uczniów szkół podstawowych, ale też „Zakodowane Katowice” czy „Matematyczne Katowice”. Duża liczba oraz wysoka jakość programów edukacyjnych zaowocowały przyznaniem Katowicom przez Stowarzyszenie EuroScience tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN).