Intensywny sezon w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink
Co nowego w projektach? Które projekty będą kontynuowane? Czy zmieni się formuła niektórych działań? O planowanych projektach będzie można posłuchać m.in. w czasie zaplanowanego na 15 września webinarium „Katowice dla Przedsiębiorców”. Transmisja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Można będzie ją zobaczyć przez stronę Strefa Innowacji Miasta Katowice na Facebooku. Zaczynamy o 12.00. Na wydarzenie warto zarezerwować sobie około dwóch godzin. Poza prezentacjami będzie można również zadawać pytania dotyczące projektów, na które odpowie zespół Rawa.Ink.Chcieliśmy stworzyć przestrzeń przeznaczoną dla osób zainteresowanych prowadzeniem działalności gospodarczej, freelancerów czy też innowatorów, która będzie nie tylko miejscem, w którym będą pracować. Przez dwa lata funkcjonowania Rawa.Ink stała się też przestrzenią wymiany doświadczeń, sieciowania kontaktów oraz dzielenia się swoim spojrzeniem na rzeczywistość przez ludzi, którzy są przedsiębiorczy i myślą o innowacjach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Celem Rawa.Ink jest również aktywizacja społeczno-gospodarcza mieszkańców Miasta, udzielanie wsparcia osobom zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą oraz tworzenie więzi społeczno-biznesowych. Dlatego Rawa.Ink to jednak również wydarzenia, konferencje, spotkania i projekty, które pozwalają animować lokalne środowisko biznesowe oraz pobudzać przedsiębiorczość. Zaplanowanych działań jest wiele, obejmują one też różne obszary i aspekty życia gospodarczego i prowadzenia biznesu.
W roku szkolnym 2021/2022 kontynuowany będzie program „Katowice Miastem Fachowców”. Ma on przyczynić się do promocji kształcenia branżowego i technicznego wśród uczniów szkół podstawowych oraz ukazać im perspektywy zawodowe związane z tego typu kształceniem. Kompleksowa formuła programu obejmuje: spotkania z rodzicami, lekcje wychowawcze prowadzone według dedykowanego scenariusza oraz, co najciekawsze dla samych uczniów, wizyty studyjne w zakładach pracy, gdzie mogą w rzeczywistości poznać specyfikę wykonywania poszczególnych zawodów. Wartością dodaną programu jest też możliwość zapoznania się z bogatą ofertą katowickich szkół branżowych i technicznych również w formie wizyt w tych szkołach. Program „Katowice Miastem Fachowców” to także szansa dla katowickich przedsiębiorców na nawiązanie współpracy z Miastem oraz podjęcie długofalowych działań zmierzających do rozwoju branży i pozyskania w przyszłości wykwalifikowanych pracowników. W najbliższym czasie ukaże się więcej szczegółów, z którymi watro być na bieżąco, by nie przegapić możliwości udziału w programie.
Zwieńczenie roku przebiegnie pod znakiem konkursu „Katowizje”. Firmy MŚP będą mogły pokazać działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, które realizują. Coraz częściej bowiem działania tzw. CSR przestają kojarzyć się tylko z dużymi projektami wielkich korporacji, ale właśnie z małymi, lokalnymi firmami, które współpracują z sektorem pozarządowym lub same tworzą swoje fundacje. Zeszłoroczna edycja pokazała, że można znaleźć dużo ciekawych projektów wśród nawet mikro firm. To dobry czas, aby zainteresować się tym tematem i na przełomie listopada - grudnia wypatrywać wieści.
Początek roku przyniesie natomiast jedno z najważniejszych wydarzeń start-upowych w Katowicach. Należy wtedy spodziewać się naboru do drugiej edycji konkursu „Kopalnia Start-upów”. W pierwszej edycji wzięło udział aż 49 projektów. Pula nagród wynosiła 330 tysięcy złotych, w tym dwuletni najem biur w Rawa.Ink dla trójki laureatów. W przyszłym roku stawka będzie podobna. W czasie trzech edycji Katowice sumarycznie planują przeznaczyć na start-upy okrągły milion złotych.
Warty przypomnienia jest również projekt pod nazwą „Międzynarodowy Inkubator Przedsiębiorczości”. Katowicki inkubator jest jednym z inkubatorów sieci, który oferuje miejsce przedsiębiorcom z pozostałych biorących w projekcie miast. Katowiccy przedsiębiorcy, jeśli tylko chcą mogą wybrać się na misję gospodarczą do Saint-Etienne (Francja), Sierre (Szwajcaria), Monastyru (Tunezja) i Tamatave (Madagaskar). Na miejscu otrzymają miejsce w lokalnym inkubatorze przedsiębiorczości, pomoc dedykowanego pilota w umawianiu spotkań i dostęp do szerokiej bazy kontaktów miejscowych inkubatorów. To z pewnością duże ułatwienie, a projekt pokazuje, że internacjonalizacja biznesu i skalowanie na rynki międzynarodowe nie musi być trudne. W projekcie realizowane są również działania związane z wymianą dobrych praktyk w dziedzinie kształcenia branżowego oraz ekonomii społecznej. Młodzież już od wczesnych lat uczy się w ten sposób podejścia do pracy i przedsiębiorczości w żywym kontakcie ze swoimi rówieśnikami z innych, nawet odległych, zakątków świata.
To wszystko spore projekty i przedsięwzięcia, na pewno jednak przez cały rok odbywać się będą konferencje, spotkania czy szkolenia.
Najlepiej być na bieżąco z wszystkimi działaniami Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink zaglądając do Internetu na stronę na Facebooku Strefa Innowacji Miasta Katowice lub na stronę internetową rawaink.katowice.eu. Oczywiście drzwi budynku przy ul. Teatralnej 17a cały czas pozostają szeroko otwarte na każdego przedsiębiorcy. Na pewno otrzyma pomoc.Nie zapominamy o pomocy tym, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Na pewno nasza oferta będzie również zawierała, jak co roku, szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej, czy doradztwa podatkowego. Warto śledzić nasze kanały informacyjne, na pewno sporo się będzie działo – zaprasza Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Mariusz Jankowski.