W 7,5 roku zrealizowaliśmy 6272 inwestycje w kulturze
Wicepremier, który w czwartek odwiedził m.in. Bielsko-Białą oraz uczestniczył w otwarciu Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego diecezji bielsko-żywieckiej, był gościem programu „Aktualne Śląskie” w TVP Katowice.
Odnosząc się do liczby 6272 inwestycji w kulturze prof. Gliński sprecyzował, że chodzi o przedsięwzięcia prowadzone, współprowadzone, rozpoczęte, zakończone czy też finansowane z udziałem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Mówię o inwestycjach, które są realnymi inwestycjami. Często nasze przedsięwzięcia inwestycyjne to jest łączenie różnych funkcji. Tworzymy, czy też ludzie, którzy do nas aplikują – instytucje, samorządy, organizacje pozarządowe, często także parafie - nowe instytucje kultury, które są multifunkcjonalne, wielowymiarowe; z jednej strony muzeum, z drugiej strony miejsce odpoczynku, miejsce edukacji; takie muzea współcześnie są” – tłumaczył minister.
Dodał, że wśród 6272 inwestycji ponad 300 to „typowo muzealne duże inwestycje”. „To dość dużo jak na Polskę, tym bardziej, gdy porównamy do tego, co było przedtem” – ocenił.
Jak poinformował minister, w minionych latach jego resort o ponad 100 procent zwiększył liczbę instytucji, „które są współprowadzone bezpośrednio z budżetu centralnego przez MKiDN, co oznacza nowe życie dla tych instytucji” – mówił, podając przykład Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie, który dzięki dofinansowaniu może np. częściej występować za granicą i rozwijać nowe projekty.
Gliński przypomniał, że niedawno w Katowicach powstała nowa instytucja kultury współprowadzona przez MKiDN – Panteon Górnośląski. Resort wspiera też m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach i Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Ministerstwo wsparło również powołanie konkursu im. Karola Szymanowskiego, w którym muzycy z wielu krajów rywalizują w pięciu dziedzinach.
W ocenie wicepremiera, w transformacji woj. śląskiego olbrzymią rolę będą odgrywały i już odgrywają funkcje kulturalne. „Takie projekty, a także przemysły kreatywne, będą wspierane i rozwijane na Śląsku - bo tego wymaga także potrzeba transformacyjna, ale przede wszystkim tego wymaga mądra polityka kulturalna” – zapewnił Piotr Gliński.
Minister pochwalił projekt Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego diecezji bielsko-żywieckiej, dzięki któremu uratowano cenne obiekty sakralnej architektury drewnianej na Śląsku i w Małopolsce. Był to jeden ze 146 projektów zrealizowanych w minionej perspektywie z funduszy unijnych, czyli – jak tłumaczył wicepremier – „funduszy polskich otrzymywanych z UE”.
„To projekt bardzo mądry i bardzo piękny, bo nadaje nowe życie starej architekturze sakralnej drewnianej; często obiektom, które utraciły swoje funkcje” – powiedział minister kultury w TVP Katowice.(PAP)
mab/ aszw/