reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
19 maj 2023

Od piątku w Pszczynie "Daisy Days" – wokół postaci księżnej Daisy

Dziesiąta edycja "Daisy Days" – weekendowego święta, tworzonego wokół przyrodniczej części dziedzictwa księżnej Daisy – rozpocznie się w piątek w Pszczynie. Prócz pałacu z odrestaurowanymi stajniami – cennych zabytków Śląska, są tam ogrody w stylu angielskim, które stworzyła księżna Daisy.
REKLAMA

Wydarzenie, przypadające w obchodzonym właśnie (decyzją rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny) Roku Daisy, rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Złożą się na nie m.in. prezentacje kwiatowych kompozycji na płycie pszczyńskiego rynku, wykłady o prowadzeniu ogrodów i pielęgnacji roślin czy kiermasz ogrodniczy.

"W piątek, sobotę i niedzielę pszczyński rynek po raz kolejny zamieni się w przepiękny ogród przygotowany przez naszych ogrodników – ogród, który pokaże, jak wspaniałe są rośliny, które mogą funkcjonować i rosnąć właśnie w naszych warunkach klimatycznych" – podkreślił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

"Zapraszam państwa po to, aby nie tylko przeżyć takie dotknięcie przyrody, ale również przeżyć wyjątkowy czas tutaj, na pszczyńskim rynku, właśnie pod kątem Roku Daisy. Rok Daisy, to zarówno Zielone Ogrody Światła, ponieważ po godzinie 21 w piątek i sobotę zmienimy ten ogród w piękny ogród świateł, ale również mnóstwo wydarzeń kulturalnych, turystycznych" – dodał Skrobol.

"Oprócz tego gra miejska, zawody konne w parku. I co najważniejsze, po raz kolejny nasze Daisy Days zaszczyci rodzina książęca, która tutaj przyjedzie jak co roku, aby towarzyszyć nam w ważnych i ciekawych wydarzeniach pszczyńskich" – zasygnalizował burmistrz Pszczyny.

Wystawa ogrodów pokazowych z kiermaszem będzie dostępna od piątku do niedzieli, od rana do wieczora. Ponadto m.in. od piątku rano w pszczyńskiej hali MORiS odbywały się będą Florystyczne Mistrzostwa Polski oraz Florystyczne Mistrzostwa Polski Juniorów, a na piątek wieczorem zaplanowano widowisko muzyczne "Pszczyna na filmowym tle".

W sobotę na pszczyńskim rynku z koncertem gitarowym będzie występował Jacek Rogalski, a o godz. 13 w Herbaciarni Daisy na wyspie w parku będzie można spotkać się z Dorotą Stempowską, mieszkanką Zamku Książ, pamiętającą księżnę Daisy. Po południu na rynku odbywać się będą też prelekcje i porady ogrodnicze, a po południu - starty uczestników XV. Książęcej Gry Miejskiej.

Wieczorem w sobotę na scenie na rynku odbędzie się koncert: "Nella Fantasia - Misja - Od Opery do Filmu" z ariami i piosenkami z operetek i musicali, a po nim widowisko "Historia Daisy malowana piaskiem".

W niedzielę od rana w Parku Zamkowy trwała będzie Majówka Konna – z prezentacjami jeźdźców, konkursami zręcznościowymi, konkursami, przejażdżkami konnymi dla dzieci i bryczkami, którą zakończy o godz. 16 parada konna wokół rynku. Wieńczącym święto koncertem będzie występ amerykańskiego zespołu Band "220" z coverami Queen, Led Zeppelin i Foo Fighters.

Odnosząc się do głosów po poprzednich edycjach święta, aby budowane na nie duże ogrody plenerowe zostawić na dłużej w przestrzeni miasta burmistrz Skrobol zastrzegł, że nie jest to możliwe, ponieważ ze względu na wegetację roślin wszystko jest tak przygotowywane, aby dokładnie na ten konkretny weekend były najpiękniejsze. "Ale przecież jeżeli jest czegoś niedosyt, to tym chętniej przychodzimy, aby zobaczyć to znów" – podkreślił Skrobol.

Księżna Daisy, a właściwie słynna z urody Maria Teresa Cornwallis-West, księżna von Pless, jest ikoną Pszczyny. W 1891 r. księżna poślubiła Jana Henryka XV Hochberga i wprowadziła się na pszczyński zamek. Jest znana m.in. z zaprojektowania przy zamku przepięknego parku w stylu angielskim.

Park ten wraz ze stajniami książąt pszczyńskich, które należą do najciekawszych XVIII-wiecznych zabytków na Śląsku, składa się na kompleks Muzeum Zamkowego w Pszczynie (w pszczyńskim zamku podczas I wojny światowej mieściła się kwatera główna wojsk niemieckich; to w Pszczynie cesarz Wilhelm II podjął decyzję o rozpoczęciu totalnej wojny na Atlantyku).

Dwie wojny światowe przetrzebiły ekspozycję zamkową, a budynki przylegające do dawnej siedziby książąt rozsypywały się. Po 1946 r. we wnętrzach muzealnych zapanowały różnorodne style, z kolei w stajniach urządzono salę sportową, niszcząc jednocześnie cenną architekturę. Mimo zniszczeń historyczne obiekty stopniowo restaurowano.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
5.4°C
wschód słońca: 07:14
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-11-27 19:30
miejsce
Spodek, Katowice, Al. Korfantego 35
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 12:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Klub Katofonia, Katowice,...
wstęp biletowany