Newsletter Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności
fot. nadesłane
Ukazał się 3. numer biuletynu ŚCWiS
REKLAMA
Sięgnijcie po nowy „Głos”
O tym, co widział z dachu wieżowca podczas pacyfikacji kopalni i jak z tych wspomnień powstał spektakl „Wujek '81. Czarna ballada”, a także o tym, jak zmienił się Brynów po 16 grudnia 1981 r., opowiada w wydanym właśnie 3. numerze biuletynu „Głos” Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.W najnowszym „Głosie” także m. in. artykuły:
• o różnych konkursowych projektach pomnika przy kopalni „Wujek”
• budowa Huty Katowice na starych zdjęciach
• wspomnienie Katarzyny Kopczak, córki zabitego przez ZOMO Bogusława Kopczaka
• malarski hołd Tadeusza Boruty dla bł. ks. Jerzego
• protest rumuńskich robotników w 1987 r.
Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia
ŚCWiS w prestiżowym, międzynarodowym gronie.Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia (PEMC) przyjęła do swojego grona Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Ostateczna decyzja o włączeniu naszej instytucji do PEMC została przegłosowana na zjeździe platformy w Warszawie 5 grudnia 2023 r.
Platform of European Memory and Conscience to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz rozszerzenia wiedzy o reżimach totalitarnych XX w. Zrzesza blisko 70 instytucji oraz organizacji z 20 krajów Europy i Ameryki Północnej, które zajmują się badaniami, dokumentacją, podnoszeniem świadomości, edukacją na temat tych reżimów.
Katalog katowickich tablic i pomników
Ukazał się spis ponad 500 obiektów.Właśnie ukazał się katalog „Katowickie pomniki i tablice pamiątkowe”. Jest to spis 502 pomników i tablic pamiątkowych na terenie miasta Katowice.
Zostały w nim zebrane upamiętnienia osób i wydarzeń mających wymiar społeczny. Opracowanie zostało podzielone na 22 części – każda obejmuje inną dzielnicę miasta.
—
„Katowickie pomniki i tablice pamiątkowe. Katalog”
Oprac. Michał Dzióbek, Katowice 2023, ss. 256, cena 40 zł.
„Liderzy” – nowa książka historyczna
Prezentujemy relacje przywódców „Solidarności”.Jedną z najnowszych publikacji ŚCWiS jest książka „Liderzy. Relacje Andrzeja Rozpłochowskiego, Leszka Waliszewskiego, Tadeusza Jedynaka i Jana Ludwiczaka z działalności w NSZZ »Solidarność« w latach 1980-1981.”
Są to wspomnienia czterech postaci odgrywających bardzo ważne role w Regionie Śląsko-Dąbrowskim NSZZ „Solidarność” w czasie, kiedy rodził się związek.
Jak pisze w przedmowie Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS, „te cztery historie, jakże różnych ludzi, pokazują z odmiennych perspektyw zupełnie inne oblicze »Solidarności« od tego, jakie spotykamy w opracowaniach naukowych.”
—
„Liderzy. Relacje Andrzeja Rozpłochowskiego, Leszka Waliszewskiego, Tadeusza Jedynaka i Jana Ludwiczaka z działalności w NSZZ »Solidarność« w latach 1980-1981.” Oprac. Dariusz Węgrzyn, Katowice 2023, ss. 128, cena 16 zł.
Do nabycia w ŚCWiS i w sprzedaży wysyłkowej.
Czarna wołga porywa
Co naprawdę działo się z zaginionymi dziećmi?Zapraszamy do wysłuchania Podcastu ŚCWiS o czarnej wołdze. Któż w latach 60. i 70. ubiegłego wieku o niej nie słyszał?
Ponad pół wieku temu ludzie nawzajem straszyli się opowieściami o krążącej po Polsce czarnej limuzynie, w której bez wieści przepadały dzieci. Czy czarna wołga naprawdę porywała dzieci? I skąd wzięła się ta legenda? Odpowiada Przemysław Semczuk, autor książki „Czarna wołga. Kryminalna historia PRL”. Nasz gość wyjaśnia, że choć była to tylko legenda, to jednak narodziła się nie przypadkiem. Czy więc naprawdę należało się bać czarnej wołgi? Warto posłuchać!
PRZECZYTAJ JESZCZE