reklama
kategoria: Kraj
13 marzec 2025

System musi działać płynnie w czasach stabilizacji i w czasach niepokoju

zdjęcie: System musi działać płynnie w czasach stabilizacji i w czasach niepokoju / v53467845
v53467845
Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach podkreśliła, że kluczowe dla bezpieczeństwa państwa jest stworzenie takiego systemu ochrony zdrowia, który poradzi sobie w sytuacjach kryzysowych.
REKLAMA

W czwartek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się dwudniowy X Kongres Wyzwań Zdrowotnych pod hasłem "Zdrowie, bezpieczeństwo, prawo, przyszłość".

Głos zabrała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, która podkreśliła, że zdrowie nie jest już wyłącznie sektorowym zagadnieniem, lecz kluczowym elementem strategii bezpieczeństwa państwa.

"Zdrowie, jak nigdy wcześniej, wyszło poza wymiar tylko usług publicznych i indywidualnego sektorowego postrzegania. Stało się elementem szerszej strategii bezpieczeństwa państwa, suwerenności i współpracy międzynarodowej" – zaznaczyła.

Dlatego – jak mówiła – trzeba tworzyć system ochrony zdrowia, który pozwoli reagować w sytuacjach kryzysowych, jak na przykład pandemia, konflikty czy katastrofy naturalne.

"System musi działać jak w zegarku, zabezpieczać potrzeby pacjentów w czasach stabilizacji, ale też przygotowywać nas na czasy pełne niepokojów" – dodała.

Odnosząc się do priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE, podkreśliła, że Polska działa na rzecz wprowadzenia długofalowych strategii bezpieczeństwa lekowego i zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Podczas panelu poruszono także kwestię zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście wyzwań cyfrowych.

"To priorytet nie tylko naszej prezydencji, ale całej Komisji Europejskiej na kolejne lata" – mówiła Kacperczyk.

Podkreśliła również, że istotna jest międzynarodowa współpraca w zakresie systemowych zmian w ochronie zdrowia.

"Po pandemii ta współpraca bardzo się zintensyfikowała, a to co jest efektem i mamy nadzieję też będzie efektem polskiej prezydencji to jest włączenie zdrowia tego szeroko pojmowanego bezpieczeństwa państwowego" – wyjaśniła.

Podczas otwarcia kongresu uczestnicy wysłuchali także apelu online minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Podkreśliła ona znaczenie współpracy resortu zdrowia ze środowiskiem medycznym.

"W maju wprowadzimy nowy program profilaktyczny Moje Zdrowie i bez współpracy z lekarzami rodzinnymi, z pielęgniarkami podstawowej opieki zdrowotnej, z położnymi ten program w ogóle nie ma szansy na to, żeby być sukcesem" – powiedziała Leszczyna.

Mówiła, że ministerstwo ma w najbliższym czasie zmienić zarządzanie kolejkami w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Wskazała również na potrzebę reformy w zarządzaniu kolejkami do specjalistów.

Podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbędzie się 50 sesji z udziałem około 300 przedstawicieli świata medycyny, administracji państwowej i samorządowej i organizacji pozarządowych.

jms/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
1.6°C
wschód słońca: 05:55
zachód słońca: 17:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2025-03-16 12:00
miejsce
Scena Gliwicka 120, Katowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-16 18:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów, sala 211,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-17 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-18 18:30
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany