19 listopad 2023

Miasto Wisła i samorząd woj. śląskiego utworzą Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha

zdjęcie: Miasto Wisła i samorząd woj. śląskiego utworzą Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha / fot. PAP
fot. PAP
Miasto Wisła i samorząd woj. śląskiego zamierzają utworzyć "Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle". W poniedziałek uchwałę inicjującą działania regionu w tej sprawie mają podjąć sejmikowi radni. Sercem nowej instytucji kultury ma być wiślański dom zmarłego pisarza.
REKLAMA

O zamiarze przedsięwzięcia władze miasta informowały w ostatnich miesiącach. 27 września br. rada miasta Wisły przyjęła uchwały ws. utworzenia takiej instytucji kultury oraz jej współprowadzenia z samorządem województwa. W poniedziałek uchwałę ws. "podjęcia działań zmierzających do wyrażenia woli przystąpienia do wspólnego prowadzenia" instytucji mają podjąć radni regionu.

Jak napisano w uzasadnieniu tego projektu, "do zakresu działania +Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle+ należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród".

"Głęboko ceniąc jego wkład dla kultury śląskiej i polskiej, pragnąc w stały i znaczący sposób upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym artyście, nie tylko podczas organizowanego Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha +Granatowe Góry+, lecz prowadząc stałą działalność instytucjonalną w postaci +Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle+ Burmistrz Miasta Wisła postanowił utworzyć instytucję kultury pod ww. nazwą" – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Jak podkreślono, po przyjęciu tej uchwały sejmiku konieczne będzie jeszcze zawarcie umowy woj. śląskiego i miasta Wisły ws. prowadzenia wspólnej instytucji. Zasygnalizowano, że środki na jej działalność ujęto w materiałach planistycznych do projektu budżetu województwa na 2024 r. Konieczna będzie też m.in. jeszcze jedna uchwała sejmiku ws. uzgodnienia treści statutu instytucji.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok informował PAP z końcem października br., że w tym czasie miasto było na etapie tworzenia dokumentacji przebudowy domu Jerzego Pilcha. Oszacowano, że remont i adaptacja mogą kosztować ok. 1,8 mln zł. Miasto deklarowało wówczas zgromadzenie ok. 1 mln zł, a województwo 600 tys. zł; reszta ma pochodzić z budżetu Wisły.

Nowa instytucja ma zająć się przede wszystkim rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry", którego trzy edycje odbyły się już w Wiśle. Według Bujoka w samym budynku powstać ma dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Burmistrz Bujok ma nadzieję, że remont uda się zrealizować w przyszłym roku. Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha w kwietniu 2022 r. Kosztował on 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". W 1999 r. przeniósł się na łamy "Polityki". W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", a później w "Przekroju".

Jest autorem wielu książek, m.in. "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", "Pod Mocnym Aniołem" i "Bezpowrotnie utraconej leworęczności". Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach, gdzie został pochowany. (PAP)

autorzy: Mateusz Babak, Marek Szafrański

mtb/ szf/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
-2.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 09:00
miejsce
Szkoła Podstawowa nr 11 z...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany