W poniedziałek zamknięcie wiaduktu ul. Mikołowskiej - zmiany organizacji ruchu w centrum
Jak wynika z informacji miasta, przejazd pod wiaduktem zostanie zamknięty w poniedziałek nad ranem. Najbliższe otwarte wiadukty pozostaną w ciągach ul. Św. Jana i Francuskiej. Ruch ma być prowadzony m.in. przez ul. Dworcową, Kościuszki, Batorego, Andrzeja oraz wokół Placu Miarki.
Wraz z zamknięciem wiaduktu ul. Mikołowskiej przeorganizowany zostanie ruch w okolicy. Ul. Andrzeja od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Batorego będzie jednokierunkowa w stronę ul. Kościuszki. Ul. Batorego stanie się natomiast jednokierunkowa od ul. Kościuszki do ul. Andrzeja.
Zmiany obejmą też skrzyżowanie ulic Mikołowskiej, Sądowej, Matejki oraz Słowackiego. Na ul. Sądowej prawym pasem prowadzony będzie ruch samochodowy (w stronę dworca), a na środkowym obowiązywał będzie buspas. Inne buspasy w centrum powstaną w ciągu ul. Kościuszki (od wiaduktu św. Jana w górę do Placu Miarki) oraz Placu Miarki i Kochanowskiego (w dół, do wiaduktu św. Jana).
Przejście dla pieszych pod wiaduktem ul. Mikołowskiej ma być czynne przez około miesiąc od rozpoczęcia prac. Następnie piesi będą musieli korzystać z przejść podziemnych przez stację Katowice.
Jak wynika z informacji Zarządu Transportu Metropolitalnego, dla pasażerów autobusów zamknięcie wiaduktu ul. Mikołowskiej oznacza przede wszystkim skrócenie tras wielu linii i objazdy.
Zmiany związane z zamknięciem przejazdu pod wiaduktem ul. Mikołowskiej obejmą bezpośrednio 28 linii autobusowych: 21 linii regularnych (9, 10, 11, 12, 37, 45, 46, 48, 51, 115, 133, 154, 177, 193, 296, 297, 632, 657, 672, 689, 900), dwie linie metropolitalne (M10, M12) oraz pięć linii nocnych (130N, 297N, 657N, 672N i 905N).
Od 7 października większość linii docierających dotąd od południa Katowic do dworca kolejowego zostanie skróconych do węzła (dworca) tymczasowego po południowej stronie dworca - wokół placu Andrzeja, przy ul. Miarki, Kopernika i Skłodowskiej-Curie.
Cześć linii zostanie skierowanych na trasy objazdowe - będą przejeżdżały na północną stronę Katowic ul. Św. Jana. Niektórym liniom skrócone zostaną trasy – do przystanków Katowice Plac Andrzeja, Brynów Centrum Przesiadkowe, Katowice Plac Wolności i Katowice Dworzec.
Dla pasażerów wszystkie te zmiany będą oznaczały wydłużenie czasów przejazdów albo konieczność przesiadania się.
Mniejszymi zmianami zostanie też objętych 26 kolejnych linii autobusowych, które zaczną obsługiwać przystanki dodatkowe oraz inne stanowiska przystankowe pod dworcem kolejowym w Katowicach. Na dworcu podziemnym wprowadzony zostanie nowy przydział linii do stanowisk przystankowych.
Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w związku z katowicką inwestycją PKP PLK są już na stronie internetowej ZTM w zakładce Aktualności – Komunikaty. Dostępna jest bezpłatna, całodobowa infolinia ZTM (800 16 30 30), a już w piątek, przed wprowadzaniem zmian w terenie, przy głównych przystankach pojawili się informatorzy z ulotkami.
Podpisany na początku kwietnia br. kontrakt PKP PLK z konsorcjum Torpol-Intop za 4,184 mld zł brutto (ok. 3,4 mld zł netto) jest jednym z największych w historii polskiej kolei. Obejmuje rozbudowę w ciągu ponad czterech lat połączenia Katowice Szopienice Południowe - Katowice - Katowice Piotrowice, przebudowę stacji Katowice, remonty istniejących stacji przystanków i budowę nowych. Wspierają go środki unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę".
Na odcinku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice prace zakładają m.in. zburzenie i budowę 13 wiaduktów kolejowo-drogowych oraz gruntowną przebudowę jednego. Wszystkie wiadukty na tym połączeniu są lub będą w związku z tym na różnych etapach prac zamykane, a przejazd w ich rejonie - niemożliwy. Utrudnienia są tak po stronie przewoźników kolejowych, jak komunikacji drogowej.(PAP)
mtb/ agz/
