PKP PLK analizuje możliwości dochodzenia roszczeń od organizatorów blokady torów w Katowicach
W wyniku wtorkowej akcji związkowców opóźnionych zostało 231 pociągów, z czego 186 zostało opóźnionych wtórnie; odwołano 21 pociągów - wynika z danych PKP PLK.
We wtorek po godz. 8 ponad stu związkowców, protestujących przeciwko zwolnieniom w PKP Cargo i PKP CargoTabor, weszło na tory kolejowe na wysokości siedziby śląsko-dąbrowskiej Solidarności przy ul. Floriana, blokując ruch pociągów pomiędzy Katowicami a Sosnowcem. Po negocjacjach z policją po godz. 10.30 zakończono blokadę.
Przedstawiciele spółki PKP PLK w środowym komunikacie ocenili, że protest spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Jak dodali, utrudnił on komunikację kolejową w aglomeracji śląskiej i nałożył się na rozpoczynającą się modernizację katowickiego węzła kolejowego.
„W wyniku wtargnięcia na tory, opóźnionych zostało 231 pociągów na łącznie 8250 minut, z czego 186 pociągów zostało opóźnionych wtórnie (5454 minut). Odwołano 21 pociągów: 10 na całej trasie, 11 na części. 6 pociągów PKP IC oraz 3 pociągi Kolei Śląskich skierowano drogą okrężną” - poinformowały służby prasowe PKP PLK.
"Spółka analizuje możliwości prawne dochodzenia roszczeń od organizatorów incydentu w związku z wystąpieniem poważnych ograniczeń w kursowaniu pociągów” - podsumowano.
Zarząd PKP Cargo w lipcu ogłosił, że zwolnienia grupowe dotkną do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników. Każdy z nich ma otrzymać odprawę. Ponadto – zgodnie z podpisanymi listami intencyjnymi – dla 1350 osób może znaleźć się zatrudnienie w innych spółkach z branży kolejowej i transportowej.
W oświadczeniu zarząd PKP Cargo wyjaśnił, że powodem prowadzonych zwolnień grupowych jest „znaczny spadek przewozów kolejowych, powodujący obniżenie wpływów”. Wśród przyczyn wymieniono złe decyzje poprzedników, niepotrzebne inwestycje i zbyt wysokie wydatki. W sierpniu zarząd PKP CargoTabor rozpoczął konsultacje ws. zwolnień grupowych, które obejmą do 30,2 proc. zatrudnionych w spółce, czyli do 752 pracowników, w różnych grupach zawodowych.
PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji. (PAP)
kon/ pato/ mmu/