11 marzec 2024

Strefa interesów powstawała wewnątrz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

zdjęcie: Strefa interesów powstawała wewnątrz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego / pexels/15113134
pexels/15113134
Oscary dla „Strefy interesów” to również polski sukces – oceniła Patrycja Młynarczyk z Instytucji Filmowej Silesia Film, koprodukującej film, nagrodzony dwiema statuetkami. Zdjęcia powstawały m.in. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.
REKLAMA

„Czujemy, że te Oscary są też częściowo naszym udziałem. To Oscary dla woj. śląskiego, dla Polski. Jest mi niezwykle przykro, że to nie zostało dziś odpowiednio podkreślone, ale +Strefa interesów+ to w dużej mierze film polski, z pełnią dni zdjęciowych w Polsce” – powiedziała Młynarczyk, kierowniczka Silesia Film Commission, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek twórcy „Strefy interesów” odebrali statuetki Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za najlepszy film międzynarodowy oraz najlepszy dźwięk.

To brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja, w którą zaangażowany był Polski Instytut Sztuki Filmowej, a także Instytucja Filmowa Silesia Film. Ze Śląskiego Funduszu Filmowego na produkcję „Strefy interesów” przekazano 400 tys. zł netto. Pracownicy Silesia Film pomagali ekipie filmowej w znalezieniu odpowiednich lokalizacji, a także realizacji zdjęć.

„Przez prawie półtora roku przed wejściem w okres zdjęciowy szukaliśmy z producentami odpowiednich lokacji. Byliśmy mocno zaangażowani w to, aby jak najwięcej dni zdjęciowych odbyło się terenie woj. śląskiego, bo to przekłada się na pieniądze realnie pozostawione w regionie” – podkreśliła Młynarczyk. „Myślę, że to anegdota, którą mogę już opowiedzieć. Pewnego dnia okazało się, że samochód z oświetleniem musi zaparkować przed Śląskimi Sejfami na ul. Mickiewicza w Katowicach, a znacząco przekracza dopuszczalne tam 3,5 tony. Było tylko pół godziny, na załatwienie odpowiedniej zgody. To mogło się udać tylko i wyłącznie dzięki współpracy z zaufaną instytucją, taką jak my. Dlatego filmowcy potrzebują partnerów w regionie. To nie tylko pieniądze, ale wsparcie, realna pomoc i opieka” – wyjaśniła.

Sceny zrealizowane w Śląskich Sejfach ostatecznie nie weszły do filmu. Można w nim za to zobaczyć zdjęcia nakręcone w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. To modernistyczny budynek z lat 20. XX w., w którym mieście się obecnie Śląski Urząd Wojewódzki. Twórcy filmu wykorzystali m.in. jego korytarze, Salę Beskidzką oraz Salę Boazeryjną.

Film w reżyserii Jonathana Glazera nawiązuje do głośnej powieści wojennej „Strefa interesów” autorstwa Martina Amisa z 2014 roku, opisującej miłość pomiędzy SS-manem a żoną komendanta obozu koncentracyjnego. Tytułowa Interessengebiet była obszarem wokół KL Auschwitz zarządzanym przez SS. Do 1943 r. Niemcy – chcąc uniemożliwić więźniom kontakt ze światem zewnętrznym i jednocześnie pozbyć się świadków swoich zbrodni – wysiedlili stamtąd około 9 tys. mieszkańców.

Reżyser w centrum filmu umieścił Rudolfa Hössa (w tej roli Christian Friedel), który zorganizował KL Auschwitz, został jego pierwszym komendantem, a później przekształcił go w jeden z największych obozów III Rzeszy. W filmie pokazano życie rodzinne Hössa, jego żony Hedwig (Sandra Huller) oraz piątki dzieci w dużym domu z ogrodem, położonym za obozowym murem. Śpiew ptaków zagłuszają okrzyki ludzi prowadzonych na śmierć, ale nawet one nie zakłócają idyllicznego życia Hössów. Sielankę przerywa dopiero telefon z informacją, że Rudolf zostaje przeniesiony. Hedwig nie chce jednak opuszczać willi. Proponuje mężowi, że zostanie w niej razem z dziećmi.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik

pato/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
23.9°C
wschód słońca: 05:16
zachód słońca: 20:05
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2024-05-02 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-03 19:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 12:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-04 16:00
miejsce
Teatr Żelazny, Katowice, Ul....
wstęp biletowany