25 wrzesień 2022

W siemianowickiej oparzeniówce trzech poszkodowanych wskutek wybuchu w koksowni Przyjaźń

zdjęcie: W siemianowickiej oparzeniówce trzech poszkodowanych wskutek wybuchu w koksowni Przyjaźń / fot. PAP
fot. PAP
Po czwartkowym wybuchu w koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich leczonych jest nadal trzech poszkodowanych pracowników, wśród nich jeden jest w stanie zagrożenia życia – wynika z niedzielnej informacji CLO.
REKLAMA

„W Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich leczonych jest obecnie 3 pacjentów poszkodowanych w wyniku wybuchu w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej” – poinformował kierownik ds. administracji i rozwoju CLO Wojciech Smętek.

„Jeden z nich w stanie zagrożenia życia przebywa nadal na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, dwóch w stanie stabilnym leczonych jest na oddziałach chirurgii ogólnej. Jeden z pacjentów w dniu wczorajszym wypisał się ze szpitala na własne żądanie” – dodał Smętek.

Zgodnie z piątkową informacją Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach w czwartek przed godz. 15. w koksowni Przyjaźń podczas procesu kruszenia węgla doszło do wybuchu pyłu węglowego w komorze węglowej. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało sześć osób.

Cztery z nich ostatecznie trafiły do siemianowickiego CLO, dwie – do innych placówek. Jak informowała w piątek w piątek po południu spółka JSW Koks, do której należy koksownia Przyjaźń, dwóch z sześciu pracowników poszkodowanych w wypadku w koksowni był już w tym czasie wypisanych ze szpitali. JSW Koks precyzowała też, że spośród sześciu poszkodowanych w wybuchu osób, trzy to pracownicy koksowni Przyjaźń, pozostali zaś - firm zewnętrznych

W piątek przedstawiciele CLO sygnalizowali, że u pacjentów, którzy tam trafili po czwartkowym wybuchu, zdiagnozowano rozległe oparzenia, w tym twarzy i rąk; u dwóch potwierdzono oparzenia dróg oddechowych. Jeden z pacjentów, w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej, trzech pozostałych - w oddziałach chirurgicznych.

W piątek rano śledztwo ws. wybuchu wszczęła Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu. Postępowanie prowadzone jest pod kątem nieumyślnego sprowadzenia zdarzenia zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób lub mienia w wielkich rozmiarach w postaci eksplozji materiałów łatwopalnych. Jeszcze w czwartek rozpoczęło się zbieranie zeznań świadków, w piątek prowadzono m.in. oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego.

Zgodnie z informacjami JSW Koks, w spółce powołano został sztab kryzysowy, którego zadaniem jest koordynacja wszelkich prac związanych ze zdarzeniem z 22 września br. Zapowiedziano też powołanie komisji dla ustalenia przyczyn zdarzenia, w składzie ze specjalistami JSW Koks i ekspertami zewnętrznymi.

Spółka zadeklarowała, że w koksowni Przyjaźń, prócz czynności mających wyjaśnić przyczyny wybuchu, trwają podjęto nad odbudową i przywróceniem nominalnych zdolności produkcyjnych koksu. Po zdarzeniu zakład zredukował poziom produkcji ze względu na możliwości zabezpieczenia mieszanki węglowej.

JSW Koks zaznaczyła, że w jej strukturach, poza koksownią Przyjaźń, pracują bez zakłóceń koksownia Radlin oraz koksownia Jadwiga, których potencjał produkcyjny ma zostać „wykorzystany w większym stopniu”. Grupa kapitałowa JSW ma również zgromadzone rezerwy koksu, które wraz ze zwiększoną produkcją w pozostałych koksowniach mają zostać wykorzystane do realizacji zobowiązań. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Katowice
-2.5°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:41
Koronawirus
śląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Katowicach

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Katowice Miasto Ogrodów Instytucja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Teatr Bez Sceny, Katowice, 3 Maja 11
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 09:00
miejsce
Szkoła Podstawowa nr 11 z...
wstęp biletowany
kiedy
2023-12-09 16:00
miejsce
Pałac Młodzieży - sala teatralna,...
wstęp biletowany